| Manufacturer Part Number: | KMPC859DSLVR66A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 66MHz 357-PBGA (25x25) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | KMPC859DSLVR66A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-KMPC859DSLVR66A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 66MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (1), 10/100 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 357-BBGA | |
| Supplier Device Package | 357-PBGA (25x25) | |
| Additional Interfaces | I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART | |
| Standard Package | 2 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | KMPC859DSLVR66A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
KMPC859DSLVR66A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of KMPC859DSLVR66A is new and unused, you can buy KMPC859DSLVR66A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for KMPC859DSLVR66A.
| DMN2022UNS-13 | MOSFET 8V 24V POWERDI3333-8 | DMN2022UNS-13.pdf | |
| IRF6215L-103 | MOSFET P-CH 150V 13A D2PAK | IRF6215L-103.pdf | |
| X9317TV8I | Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 100 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-TSSOP | X9317TV8I.pdf | |
| AD9748ACPZ | 8 Bit Digital to Analog Converter 1 32-LFCSP-WQ (5x5) | AD9748ACPZ.pdf | |
| MAX5725AAUP+ | 12 Bit Digital to Analog Converter 8 20-TSSOP | MAX5725AAUP+.pdf | |
| EFM32WG380F128-QFP100T | ARM® Cortex®-M4F Wonder Gecko Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (16x16) | EFM32WG380F128-QFP100T.pdf | |
| R5F21387CNFP#U0 | R8C R8C/3x/38C Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 48KB (48K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | R5F21387CNFP#U0.pdf | |
| PIC16C62AT-04I/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 28-SSOP | PIC16C62AT-04I/SS.pdf | |
| MAX4508EPE+ | 1 Circuit IC Switch 8:1 400 Ohm 16-PDIP | MAX4508EPE+.pdf | |
| DS90UH925QSQX/NOPB | 2.975Gbps Serializer 31 Input 1 Output 48-WQFN (7x7) | DS90UH925QSQX/NOPB.pdf | |
| TDA7052B/N1,112 | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 8-DIP | TDA7052B/N1,112.pdf | |
| TS922AIYDT | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SO | TS922AIYDT.pdf | |
| MC74AC161DG | IC COUNTER SYNC BINARY 16-SOIC | MC74AC161DG.pdf | |
| S29JL064J60TFI003 | IC FLASH MEM 64MBIT R/W 48TSOP | S29JL064J60TFI003.pdf | |
| R1LP0408CSB-5SC#S0 | IC SRAM 4MBIT 55NS 32TSOP | R1LP0408CSB-5SC#S0.pdf |