| Manufacturer Part Number: | KMPC859PZP133A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 133MHz 357-PBGA (25x25) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | KMPC859PZP133A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-KMPC859PZP133A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 133MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (1), 10/100 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 357-BBGA | |
| Supplier Device Package | 357-PBGA (25x25) | |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART | |
| Standard Package | 2 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | KMPC859PZP133A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
KMPC859PZP133A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of KMPC859PZP133A is new and unused, you can buy KMPC859PZP133A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for KMPC859PZP133A.
| EGP20D-E3/54 | DIODE GEN PURP 200V 2A DO204AC | EGP20D-E3/54.pdf | |
| AZ23C15-HE3-18 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 15V 300mW ±5% SOT-23 | AZ23C15-HE3-18.pdf | |
| JAN1N5537CUR-1 | Zener Diode 17V 500mW ±2% Surface Mount | JAN1N5537CUR-1.pdf | |
| ZTX601ASTZ | TRANS NPN DARL 160V 1A E-LINE | ZTX601ASTZ.pdf | |
| 8N3SV75FC-0045CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV75FC-0045CDI8.pdf | |
| 8N4QV01EG-0117CDI8 | VCXO IC 156.25MHz, 100MHz, 125MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N4QV01EG-0117CDI8.pdf | |
| MCP3301-BI/P | 13 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-PDIP | MCP3301-BI/P.pdf | |
| R5F104GKAFB#30 | RL78 RL78/G14 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 384KB (384K x 8) FLASH 48-LFQFP (7x7) | R5F104GKAFB#30.pdf | |
| SN65LVP19DRFRG4 | Buffer, ReDriver 1 Channel 2Gbps 8-WSON (2x2) | SN65LVP19DRFRG4.pdf | |
| DS32512N+ | Telecom IC Line Interface Unit (LIU) 484-BGA (23x23) | DS32512N+.pdf | |
| HEC40106BT,118 | Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-SO | HEC40106BT,118.pdf | |
| CD74AC563E | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-PDIP | CD74AC563E.pdf | |
| SC804IML.TRT | IC LI-ION BATTERY CHRGR 16MLPQ | SC804IML.TRT.pdf | |
| MIC2077-2YWM-TR | IC USB DISTRIB SW QUAD 16-SOIC | MIC2077-2YWM-TR.pdf | |
| MAX34461ETM+T | Power Supply Controller Power Supply Monitor, Sequencer 48-TQFN-EP (6x6) | MAX34461ETM+T.pdf |