| Manufacturer Part Number: | KMPC866PVR133A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 133MHz 357-PBGA (25x25) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | KMPC866PVR133A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-KMPC866PVR133A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 133MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (4), 10/100 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 357-BBGA | |
| Supplier Device Package | 357-PBGA (25x25) | |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART | |
| Standard Package | 2 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | KMPC866PVR133A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
KMPC866PVR133A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of KMPC866PVR133A is new and unused, you can buy KMPC866PVR133A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for KMPC866PVR133A.
| 1N5812 | DIODE GEN PURP 50V 20A DO203AA | 1N5812.pdf | |
| RS 1AV1 | DIODE GEN PURP 600V 700MA AXIAL | RS 1AV1.pdf | |
| 1N5336E3/TR12 | Zener Diode 4.3V 5W ±20% Through Hole T-18 | 1N5336E3/TR12.pdf | |
| IRF820ASTRL | MOSFET N-CH 500V 2.5A D2PAK | IRF820ASTRL.pdf | |
| Z8F0431HH020EG | eZ8 Encore!® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH | Z8F0431HH020EG.pdf | |
| ISPGDX160VA-7Q208 | IC ISP CROSSPOINT 160I/O 208QFP | ISPGDX160VA-7Q208.pdf | |
| ICL3245ECBZ | 3/5 Transceiver Full RS232 28-SOIC W | ICL3245ECBZ.pdf | |
| MAX4204ESA+T | Buffer Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | MAX4204ESA+T.pdf | |
| 74LCX241WM | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | 74LCX241WM.pdf | |
| MC10E154FNG | Multiplexer 5 x 2:1 28-PLCC (11.51x11.51) | MC10E154FNG.pdf | |
| MC100EP90DTG | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 3 Channel 20-TSSOP | MC100EP90DTG.pdf | |
| LT3761AIMSE#PBF | LED Driver IC 1 Output DC DC Controller Flyback, SEPIC, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 16-MSOP-EP | LT3761AIMSE#PBF.pdf | |
| LM26420XMHX/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 2 Output 2A 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | LM26420XMHX/NOPB.pdf | |
| LT8415EDDB#TRPBF | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.235V 1 Output 20mA (Switch) 12-WFDFN Exposed Pad | LT8415EDDB#TRPBF.pdf |