| Manufacturer Part Number: | KMPC866TZP133A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 133MHz 357-PBGA (25x25) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | KMPC866TZP133A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-KMPC866TZP133A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 133MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (4), 10/100 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 357-BBGA | |
| Supplier Device Package | 357-PBGA (25x25) | |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART | |
| Standard Package | 2 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | KMPC866TZP133A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
KMPC866TZP133A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of KMPC866TZP133A is new and unused, you can buy KMPC866TZP133A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for KMPC866TZP133A.
| 2KBP08M-M4/51 | DIODE GPP 2A 800V KBPM | 2KBP08M-M4/51.pdf | |
| VS-HFA16TB120SPBF | Diode Standard 1200V (1.2kV) 16A (DC) Surface Mount D2PAK | VS-HFA16TB120SPBF.pdf | |
| V12P12-5300M3/86A | Diode Schottky 120V 12A Surface Mount TO-277A (SMPC) | V12P12-5300M3/86A.pdf | |
| SMAZ9V1-TP | Zener Diode 9.1V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMAJ) | SMAZ9V1-TP.pdf | |
| FDMS2504SDC | MOSFET N-CH 25V 42A POWER56 | FDMS2504SDC.pdf | |
| AOTF10B65M2 | IGBT 650V 20A 30W Through Hole TO-220 | AOTF10B65M2.pdf | |
| AD5664BRMZ | 16 Bit Digital to Analog Converter 4 10-MSOP | AD5664BRMZ.pdf | |
| ATF1502ASV-15AI44 | IC CPLD 32MC 15NS 44TQFP | ATF1502ASV-15AI44.pdf | |
| DF2319VTE25V | H8S/2000 H8® H8S/2300 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | DF2319VTE25V.pdf | |
| NUC100LC1DN | ARM® Cortex®-M0 NuMicro™ NUC100 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | NUC100LC1DN.pdf | |
| PIC32MX350F128H-V/MR | MIPS32® M4K™ Automotive, AEC-Q100, PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-QFN (9x9) | PIC32MX350F128H-V/MR.pdf | |
| S912XET256J2MALR | HCS12X HCS12X Microcontroller IC 16-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 112-LQFP (20x20) | S912XET256J2MALR.pdf | |
| PS4066ACSDE | 4 Circuit IC Switch 1:1 45 Ohm 14-SOIC | PS4066ACSDE.pdf | |
| MAX3232ECDRE4 | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | MAX3232ECDRE4.pdf | |
| CY74FCT2827ATQCTG4 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 10 Bit per Element Push-Pull Output 24-SSOP/QSOP | CY74FCT2827ATQCTG4.pdf |