| Manufacturer Part Number: | KSD288W |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 55V 3A TO-220 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | KSD288W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-KSD288W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Lead Frame Dimensions 29/Nov/2007 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 3A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 55V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 100mA, 1A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 50µA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 40 @ 500mA, 5V | |
| Power - Max | 25W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220-3 | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | KSD288W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
KSD288W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of KSD288W is new and unused, you can buy KSD288W Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for KSD288W.
| BAS70LP-7B | DIODE SCHOTTKY 70V 70MA 2DFN | BAS70LP-7B.pdf | |
| VB20150S-E3/4W | Diode Schottky 150V 20A Surface Mount TO-263AB | VB20150S-E3/4W.pdf | |
| MMBZ5225BW-7 | Zener Diode 3V 200mW ±5% Surface Mount SOT-323 | MMBZ5225BW-7.pdf | |
| CZRUR52C36-HF | Zener Diode 36V 150mW ±5% Surface Mount 0603/SOD-523F | CZRUR52C36-HF.pdf | |
| VS-VSKV91/10 | SCR Module 1000V 150A Common Anode - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) | VS-VSKV91/10.pdf | |
| DSC2C01S0L | TRANS NPN 100V 0.02A MINI3 | DSC2C01S0L.pdf | |
| SI52146-A01AGMR | IC CLK GENERATOR 100MHZ 32QFN | SI52146-A01AGMR.pdf | |
| 8N4SV76LC-0102CDI8 | VCXO IC 25MHz 6-CLCC | 8N4SV76LC-0102CDI8.pdf | |
| AD9280ARSZ | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 28-SSOP | AD9280ARSZ.pdf | |
| TLV5604ID | 10 Bit Digital to Analog Converter 4 16-SOIC | TLV5604ID.pdf | |
| M1A3P600L-1PQ208 | IC FPGA 154 I/O 208QFP | M1A3P600L-1PQ208.pdf | |
| MSP430F5632IPZR | CPUXV2 MSP430F5xx Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MSP430F5632IPZR.pdf | |
| SPC560B50L5C6E0Y | e200z0h SPC56 Microcontroller IC 32-Bit 64MHz 512KB (512K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | SPC560B50L5C6E0Y.pdf | |
| MAX14803CXB+T | 16 Circuit IC Switch 1:1 48 Ohm | MAX14803CXB+T.pdf | |
| SCC2692AC1A44,512 | IC UART DUAL 44-PLCC | SCC2692AC1A44,512.pdf |