| Manufacturer Part Number: | L149V |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC 1 Output 3A 5-PENTAWATT |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | L149V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-L149V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | - | |
| Voltage - Output | - | |
| Current - Output | 3A | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 20V | |
| Current - Limit (Min) | 4A | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Pentawatt-5 (Vertical, Bent and Staggered Leads) | |
| Supplier Device Package | 5-PENTAWATT | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | L149V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
L149V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of L149V is new and unused, you can buy L149V STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for L149V.
| BZX79-C7V5,143 | Zener Diode 7.5V 400mW ±5% Through Hole ALF2 | BZX79-C7V5,143.pdf | |
| JAN1N4974C | Zener Diode 47V 5W ±2% Through Hole E, Axial | JAN1N4974C.pdf | |
| JAN1N941B-1 | Zener Diode 11.7V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | JAN1N941B-1.pdf | |
| BFP640FH6327XTSA1 | RF Transistor NPN 4.5V 50mA 40GHz 200mW Surface Mount 4-TSFP | BFP640FH6327XTSA1.pdf | |
| MJD31CT4-A | TRANS NPN 100V 3A DPAK | MJD31CT4-A.pdf | |
| FDD8647L | MOSFET N-CH 40V 14A DPAK | FDD8647L.pdf | |
| AOD421 | MOSFET P-CH 20V 12.5A TO252 | AOD421.pdf | |
| APTGF100DA120T1G | IGBT Module NPT Single 1200V 130A 735W Chassis Mount SP1 | APTGF100DA120T1G.pdf | |
| IKD03N60RF | IGBT Trench 600V 5A 53.6W Surface Mount PG-TO252-3 | IKD03N60RF.pdf | |
| CDCLVD1213RGTR | Clock Fanout Buffer (Distribution), Divider IC 800MHz 16-VFQFN Exposed Pad | CDCLVD1213RGTR.pdf | |
| LTC2185CUP#TRPBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 64-QFN (9x9) | LTC2185CUP#TRPBF.pdf | |
| LC4064V-25T44C | IC CPLD 64MC 2.5NS 44TQFP | LC4064V-25T44C.pdf | |
| A3PE3000-2PQ208I | IC FPGA 147 I/O 208QFP | A3PE3000-2PQ208I.pdf | |
| MKM33Z128CLL5 | ARM® Cortex®-M0+ Kinetis KM Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MKM33Z128CLL5.pdf | |
| SN74LS86AD | XOR (Exclusive OR) IC 4 Channel 14-SOIC | SN74LS86AD.pdf |