| Manufacturer Part Number: | LD1084V |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 11638 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output Adjustable 5A TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LD1084V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LD1084V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | LD1084XX View All Specifications LD1084XX View All Specifications | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Positive Fixed and /or Adjustable | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Adjustable | |
| Voltage - Output | Adjustable | |
| Current - Output | 5A | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 1.3V @ 5A | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 30V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LD1084V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LD1084V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of LD1084V is new and unused, you can buy LD1084V STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LD1084V.
| 1N5746D | Zener Diode 27V 500mW ±1% Through Hole DO-35 | 1N5746D.pdf | |
| JAN1N4627UR-1 | Zener Diode 6.2V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AA | JAN1N4627UR-1.pdf | |
| VS-VSKT142/14PBF | SCR Module 1400V 310A Series Connection - All SCRs Chassis Mount INT-A-Pak | VS-VSKT142/14PBF.pdf | |
| NSBC114TDP6T5G | TRANS 2NPN PREBIAS 0.339W SOT963 | NSBC114TDP6T5G.pdf | |
| MJD340T4 | TRANS NPN 300V 0.5A D-PAK | MJD340T4.pdf | |
| ADS5463IPFP | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 80-HTQFP (12x12) | ADS5463IPFP.pdf | |
| LM3S3634-IQR50-A0 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 3000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | LM3S3634-IQR50-A0.pdf | |
| PIC16LC620AT-04/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 896B (512 x 14) OTP 18-SOIC | PIC16LC620AT-04/SO.pdf | |
| 74F245SC | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | 74F245SC.pdf | |
| MC10EP01DG | NOR/OR Gate Configurable 1 Circuit 4 Input 8-SOIC | MC10EP01DG.pdf | |
| ATA5021-TAPY 44 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-SO | ATA5021-TAPY 44.pdf | |
| S-1333B17-A4T2U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.7V 300mA HSNT-4-B | S-1333B17-A4T2U3.pdf | |
| S-1142BB4I-E6T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 11.4V 200mA 6-HSOP | S-1142BB4I-E6T1U.pdf | |
| TPS76650DG4 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 250mA 8-SOIC | TPS76650DG4.pdf |