| Manufacturer Part Number: | LD6835K/15PX |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 300mA 4-HXSON (1x1) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LD6835K/15PX Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LD6835K/15PX | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 06/Dec/2013 Multiple Devices 25/Dec/2013 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 1.5V | |
| Current - Output | 300mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.24V @ 300mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | 1.75 V ~ 5.5 V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 4-XDFN Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 4-HXSON (1x1) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LD6835K/15PX | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LD6835K/15PX is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of LD6835K/15PX is new and unused, you can buy LD6835K/15PX NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LD6835K/15PX.
| VF20150C-E3/4W | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 150V 10A Through Hole TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab | VF20150C-E3/4W.pdf | |
| CZRF52C11 | Zener Diode 11V 200mW ±5% Surface Mount 1005/SOD-323F | CZRF52C11.pdf | |
| VS-10RIA120 | SCR 1200V 25A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-208AA (TO-48) | VS-10RIA120.pdf | |
| M41T50Q6F | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I²C, 2-Wire Serial 16-VFQFN Exposed Pad | M41T50Q6F.pdf | |
| LFXP10C-3FN388I | IC FPGA 244 I/O 388FBGA | LFXP10C-3FN388I.pdf | |
| PIC16F1509-E/P | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 20-PDIP | PIC16F1509-E/P.pdf | |
| EFM32G290F32-BGA112 | ARM® Cortex®-M3 Gecko Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 112-BGA (10x10) | EFM32G290F32-BGA112.pdf | |
| SAF-XC167CI-16F20F BB | C166SV2 XC16x Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 128KB (128K x 8) FLASH 144-TQFP (20x20) | SAF-XC167CI-16F20F BB.pdf | |
| 5ASTMD3E3F31I5N | Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ System On Chip (SOC) IC Arria V ST FPGA - 350K Logic Elements 64KB 800MHz 896-FBGA (31x31) | 5ASTMD3E3F31I5N.pdf | |
| LT1055S8#PBF | J-FET Amplifier 1 Circuit 8-SO | LT1055S8#PBF.pdf | |
| SN74AHC245PWRE4 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | SN74AHC245PWRE4.pdf | |
| CD4515BM96 | Decoder/Demultiplexer 1 x 4:16 24-SOIC | CD4515BM96.pdf | |
| PC28F00AG18FF TR | IC FLASH 1GBIT 96NS TBGA | PC28F00AG18FF TR.pdf | |
| E-L6386D | IC DRIVER HIGH/LOW SIDE 14-SOIC | E-L6386D.pdf | |
| ADM809SARTZ-REEL7 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | ADM809SARTZ-REEL7.pdf |