| Manufacturer Part Number: | LD6835K/18PX |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 300mA 4-HXSON (1x1) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LD6835K/18PX Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LD6835K/18PX | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 06/Dec/2013 Multiple Devices 25/Dec/2013 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 1.8V | |
| Current - Output | 300mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.24V @ 300mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 4-XDFN Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 4-HXSON (1x1) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LD6835K/18PX | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LD6835K/18PX is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of LD6835K/18PX is new and unused, you can buy LD6835K/18PX NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LD6835K/18PX.
| VUO52-20NO1 | RECT BRIDGE 3PH 54A 2000V V1-A | VUO52-20NO1.pdf | |
| DPLS160-7 | TRANS PNP 60V 1A SOT23-3 | DPLS160-7.pdf | |
| JANTXV2N6306 | TRANS NPN 250V 8A TO3 | JANTXV2N6306.pdf | |
| EP3SL150F1152C4 | IC FPGA 744 I/O 1152FBGA | EP3SL150F1152C4.pdf | |
| EFM32GG232F512-QFP64 | ARM® Cortex®-M3 Giant Gecko Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 512KB (512K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | EFM32GG232F512-QFP64.pdf | |
| MSP430FR5989IPMR | CPUXV2 MSP430™ FRAM Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) FRAM 64-LQFP (10x10) | MSP430FR5989IPMR.pdf | |
| SP509CF-L | 8/8 Transceiver Full Multiprotocol 100-LQFP (14x14) | SP509CF-L.pdf | |
| LTC6752HUD-3#TRPBF | Comparator General Purpose CMOS 12-QFN (3x3) | LTC6752HUD-3#TRPBF.pdf | |
| X80203V20I | Power Supply Controller Power Supply Sequencer 20-TSSOP | X80203V20I.pdf | |
| MAX6423XS39+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SC-70-4 | MAX6423XS39+T.pdf | |
| MAX5068FAUE+T | Flyback Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-TSSOP-EP | MAX5068FAUE+T.pdf |