| Manufacturer Part Number: | LD6835K/22PX |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.2V 300mA 4-HXSON (1x1) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LD6835K/22PX Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LD6835K/22PX | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 06/Dec/2013 Multiple Devices 25/Dec/2013 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 2.2V | |
| Current - Output | 300mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.24V @ 300mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 4-XDFN Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 4-HXSON (1x1) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LD6835K/22PX | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LD6835K/22PX is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of LD6835K/22PX is new and unused, you can buy LD6835K/22PX NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LD6835K/22PX.
| IRF6626 | MOSFET N-CH 30V 16A DIRECTFET | IRF6626.pdf | |
| ADF4157BCPZ | IC PLL FREQ SYNTH 6GHZ 20LFCSP | ADF4157BCPZ.pdf | |
| 8N3SV75KC-0038CDI | VCXO IC 155.52MHz 6-CLCC | 8N3SV75KC-0038CDI.pdf | |
| MCP3425A1T-E/CH | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta SOT-23-6 | MCP3425A1T-E/CH.pdf | |
| 5SGXEA9K3H40I3LN | IC FPGA 696 I/O 1517HBGA | 5SGXEA9K3H40I3LN.pdf | |
| M30302FEPGP#U3 | M16C/60 M16C™ M16C/30 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 192KB (192K x 8) FLASH 100-LFQFP (14x14) | M30302FEPGP#U3.pdf | |
| MCP6544T-E/SL | Comparator General Purpose CMOS, Push-Pull, Rail-to-Rail, TTL 14-SOIC | MCP6544T-E/SL.pdf | |
| 74LCXZ162244MTX | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | 74LCXZ162244MTX.pdf | |
| SN74AHC594NSRE4 | IC SHIFT REGISTER 8BIT 16SO | SN74AHC594NSRE4.pdf | |
| 100336QI | IC COUNTER/SHIFT REGISTER 28PLCC | 100336QI.pdf | |
| MT46V16M16CY-5B IT:M | IC DDR SDRAM 256MBIT 5NS 60FBGA | MT46V16M16CY-5B IT:M.pdf | |
| 7007S25PF | IC SRAM 256KBIT 25NS 80TQFP | 7007S25PF.pdf | |
| IS46DR16320C-25DBLA1 | IC DDR2 512M 400MHZ 84BGA | IS46DR16320C-25DBLA1.pdf | |
| XC6122C342MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122C342MR-G.pdf | |
| MAX6865UK29D2L+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | MAX6865UK29D2L+T.pdf |