| Manufacturer Part Number: | LD6835K/25PX |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 300mA 4-HXSON (1x1) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LD6835K/25PX Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LD6835K/25PX | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 06/Dec/2013 Multiple Devices 25/Dec/2013 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 2.5V | |
| Current - Output | 300mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.24V @ 300mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 4-XDFN Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 4-HXSON (1x1) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LD6835K/25PX | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LD6835K/25PX is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of LD6835K/25PX is new and unused, you can buy LD6835K/25PX NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LD6835K/25PX.
| MMBD4448HAQW-7-F | Diode Array 2 Pair Common Anode Standard 80V 250mA Surface Mount 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 | MMBD4448HAQW-7-F.pdf | |
| S3D-M3/9AT | DIODE GPP 3A 200V DO-214AB | S3D-M3/9AT.pdf | |
| 1N5942CPE3/TR8 | Zener Diode 51V 1.5W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5942CPE3/TR8.pdf | |
| 1N4738AP/TR12 | Zener Diode 8.2V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4738AP/TR12.pdf | |
| 1N5386/TR8 | Zener Diode 180V 5W ±20% Through Hole T-18 | 1N5386/TR8.pdf | |
| VS-ST330C04L0 | SCR 400V 1230A Standard Recovery Chassis Mount TO-200AB (E-Puk) | VS-ST330C04L0.pdf | |
| SL2309ZC-1HT | IC BUFFER 140MHZ 9CH3.3V 16TSSOP | SL2309ZC-1HT.pdf | |
| MAX11214EUG+ | 24 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta 24-TSSOP | MAX11214EUG+.pdf | |
| LCMXO2-4000HC-4FG484I | IC FPGA 278 I/O 484FBGA | LCMXO2-4000HC-4FG484I.pdf | |
| DSPIC33EP128GP506T-E/PT | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 128KB (43K x 24) FLASH 64-TQFP (10x10) | DSPIC33EP128GP506T-E/PT.pdf | |
| DS99R105SQX/NOPB | 960Mbps Serializer 24 Input 1 Output 48-WQFN (7x7) | DS99R105SQX/NOPB.pdf | |
| EL5102ISZ-T7 | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | EL5102ISZ-T7.pdf | |
| SN74CBTD3384PWG4 | Bus Switch 5 x 1:1 24-TSSOP | SN74CBTD3384PWG4.pdf | |
| SN74CBT3245AGQNR | Bus Switch 8 x 1:1 20-BGA MICROSTAR JUNIOR (4x3) | SN74CBT3245AGQNR.pdf | |
| 74CBT162292DLRG4 | Multiplexer/Demultiplexer 12 x 1:2 56-SSOP | 74CBT162292DLRG4.pdf |