| Manufacturer Part Number: | LD6835K/285PX |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.85V 300mA 4-HXSON (1x1) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LD6835K/285PX Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LD6835K/285PX | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 06/Dec/2013 Multiple Devices 25/Dec/2013 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 2.85V | |
| Current - Output | 300mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.24V @ 300mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 4-XDFN Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 4-HXSON (1x1) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LD6835K/285PX | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LD6835K/285PX is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of LD6835K/285PX is new and unused, you can buy LD6835K/285PX NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LD6835K/285PX.
| MBRT200200 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 200V 100A Chassis Mount Three Tower | MBRT200200.pdf | |
| ACST6-7SG-TR | TRIAC SENS GATE 700V 6A D2PAK | ACST6-7SG-TR.pdf | |
| BC548CTAR | TRANS NPN 30V 0.1A TO-92 | BC548CTAR.pdf | |
| IRF730ASPBF | MOSFET N-CH 400V 5.5A D2PAK | IRF730ASPBF.pdf | |
| EP4CGX50CF23C7N | IC FPGA 290 I/O 484FBGA | EP4CGX50CF23C7N.pdf | |
| 5ASTMD5E3F31I5N | Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ System On Chip (SOC) IC Arria V ST FPGA - 350K Logic Elements 64KB 800MHz 896-FBGA (31x31) | 5ASTMD5E3F31I5N.pdf | |
| LT1359CS14#PBF | Voltage Feedback Amplifier 4 Circuit 14-SO | LT1359CS14#PBF.pdf | |
| 74LVC273PW-Q100J | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP | 74LVC273PW-Q100J.pdf | |
| 74CBTLVD3244PW,118 | Bus Switch 4 x 1:1 20-TSSOP | 74CBTLVD3244PW,118.pdf | |
| ST2129QTR | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 2 Channel 89Mbps 10-QFN (1.8x1.4) | ST2129QTR.pdf | |
| ISL6558IRZ-TK | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 20-QFN-EP (5x5) | ISL6558IRZ-TK.pdf | |
| L79L15ACZ-TR | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -15V 100mA TO-92-3 | L79L15ACZ-TR.pdf |