| Manufacturer Part Number: | LD6835K/28PX |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 300mA 4-HXSON (1x1) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LD6835K/28PX Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LD6835K/28PX | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 06/Dec/2013 Multiple Devices 25/Dec/2013 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 2.8V | |
| Current - Output | 300mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.24V @ 300mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 4-XDFN Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 4-HXSON (1x1) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LD6835K/28PX | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LD6835K/28PX is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of LD6835K/28PX is new and unused, you can buy LD6835K/28PX NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LD6835K/28PX.
| VS-26MT60 | RECTIFIER BRIDGE 600V 25A D-63 | VS-26MT60.pdf | |
| VS-30HFUR-200 | Diode Standard 200V 30A Chassis, Stud Mount DO-203AB | VS-30HFUR-200.pdf | |
| BZX384B3V9-E3-18 | Zener Diode 3.9V 200mW ±2% Surface Mount SOD-323 | BZX384B3V9-E3-18.pdf | |
| JANTXV1N6344US | Zener Diode 68V 500mW ±5% Surface Mount B, SQ-MELF | JANTXV1N6344US.pdf | |
| NTLJS3113PT1G | MOSFET P-CH 20V 3.5A 6-WFDN | NTLJS3113PT1G.pdf | |
| 8N3SV75KC-0005CDI8 | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N3SV75KC-0005CDI8.pdf | |
| 8N3Q001LG-1153CDI8 | Clock Oscillator IC 100MHz, 40.5MHz, 67.5MHz, 135MHz 10-CLCC | 8N3Q001LG-1153CDI8.pdf | |
| AFE4405YZR | 2 Channel AFE 24 Bit 30-DSBGA | AFE4405YZR.pdf | |
| TMS32C6416EZLZ5E0 | IC FIXED POINT DSP 532-FCBGA | TMS32C6416EZLZ5E0.pdf | |
| PIC24EP512GP806T-I/MR | PIC PIC® 24EP Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 512KB (170K x 24) FLASH 64-QFN (9x9) | PIC24EP512GP806T-I/MR.pdf | |
| MC68306FC16B | EC000 Microprocessor IC M683xx 1 Core, 32-Bit 16MHz 132-PQFP (24.13x24.13) | MC68306FC16B.pdf | |
| LTC1566-1IS8#PBF | IC FILTER LP 7ORDER 2.3MHZ 8SOIC | LTC1566-1IS8#PBF.pdf | |
| AD8572ARUZ | Chopper (Zero-Drift) Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-TSSOP | AD8572ARUZ.pdf | |
| 7201LA15TPGI | IC FIFO ASYNC 512X9 15NS 28DIP | 7201LA15TPGI.pdf | |
| SN74LS05DG4 | Inverter IC 6 Channel Open Collector 14-SOIC | SN74LS05DG4.pdf |