| Manufacturer Part Number: | LD6835K/29HX |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.9V 300mA 4-HXSON (1x1) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LD6835K/29HX Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LD6835K/29HX | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 06/Dec/2013 Multiple Devices 25/Dec/2013 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 2.9V | |
| Current - Output | 300mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.24V @ 300mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 4-XDFN Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 4-HXSON (1x1) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LD6835K/29HX | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LD6835K/29HX is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of LD6835K/29HX is new and unused, you can buy LD6835K/29HX NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LD6835K/29HX.
| RDD023N50TL | MOSFET N-CH 500V 2A CPT3 | RDD023N50TL.pdf | |
| IRF2804STRR | MOSFET N-CH 40V 75A D2PAK | IRF2804STRR.pdf | |
| 8N3SV76EC-0078CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV76EC-0078CDI.pdf | |
| AD7767BRUZ-RL7 | 24 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 16-TSSOP | AD7767BRUZ-RL7.pdf | |
| LT6003IDC#TRPBF | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 4-DFN-EP (2x2) | LT6003IDC#TRPBF.pdf | |
| CY62136VNLL-55ZSXA | IC SRAM 2MBIT 55NS 44TSOP | CY62136VNLL-55ZSXA.pdf | |
| IPS7071GPBF | IC IPS SW HI SIDE DVR 1CH 8-SOIC | IPS7071GPBF.pdf | |
| S-80848CNPF-B89TFU | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SNT-4A | S-80848CNPF-B89TFU.pdf | |
| X40415V8-AT1 | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel 8-TSSOP | X40415V8-AT1.pdf | |
| TPS53355DQPR | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 30A 22-LFDFN Exposed Pad | TPS53355DQPR.pdf | |
| LTC3603IMSE#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 2.5A 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad | LTC3603IMSE#TRPBF.pdf | |
| L7915ACV | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -15V 1.5A TO-220AB | L7915ACV.pdf |