| Manufacturer Part Number: | LD6835K/30PX |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 300mA 4-HXSON (1x1) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LD6835K/30PX Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LD6835K/30PX | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 06/Dec/2013 Multiple Devices 25/Dec/2013 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 3V | |
| Current - Output | 300mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.24V @ 300mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 4-XDFN Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 4-HXSON (1x1) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LD6835K/30PX | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LD6835K/30PX is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of LD6835K/30PX is new and unused, you can buy LD6835K/30PX NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LD6835K/30PX.
| SD103B-TR | DIODE SCHOTTKY 30V DO35 | SD103B-TR.pdf | |
| B150B-13-F | DIODE SCHOTTKY 50V 1A SMB | B150B-13-F.pdf | |
| 1PMT5939E3/TR13 | Zener Diode 39V 3W ±20% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5939E3/TR13.pdf | |
| 1PMT5949E3/TR7 | Zener Diode 100V 3W ±20% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5949E3/TR7.pdf | |
| 1N5933BPE3/TR8 | Zener Diode 22V 1.5W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5933BPE3/TR8.pdf | |
| AD7862ARSZ-10 | 12 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 2 SAR 28-SSOP | AD7862ARSZ-10.pdf | |
| XC2V80-5CSG144I | IC FPGA 92 I/O 144CSBGA | XC2V80-5CSG144I.pdf | |
| MKV31F128VLH10P | ARM® Cortex®-M4 Kinetis KV Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP | MKV31F128VLH10P.pdf | |
| LM2901DRE4 | Comparator General Purpose CMOS, MOS, Open-Collector, TTL 14-SOIC | LM2901DRE4.pdf | |
| MAX17598ATE+ | Converter Offline Forward Topology 100kHz ~ 1MHz 16-TQFN (3x3) | MAX17598ATE+.pdf | |
| UC2625DWTR | Motor Driver Power MOSFET, Power Darlington Parallel 28-SOIC | UC2625DWTR.pdf | |
| STM6780YWB6F | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel SOT-23-6 | STM6780YWB6F.pdf | |
| LT1172CS8#TRPBF | Buck, Boost, Cuk, Flyback, Forward Converter Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 1.244V 1 Output 1.25A (Switch) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LT1172CS8#TRPBF.pdf |