| Manufacturer Part Number: | LFUSCD04065A |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9542 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SIC SCHOTTKY 650V 4A TO220 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LFUSCD04065A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LFUSCD04065A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Silicon Carbide Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Silicon Carbide Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 650V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 4A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.7V @ 4A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 170µA @ 650V | |
| Capacitance @ Vr, F | 125pF @ 1V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 | |
| Supplier Device Package | TO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LFUSCD04065A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LFUSCD04065A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of LFUSCD04065A is new and unused, you can buy LFUSCD04065A Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LFUSCD04065A.
| SML4759-E3/5A | Zener Diode 62V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) | SML4759-E3/5A.pdf | |
| BZX84C3V3ET1 | Zener Diode 3.3V 225mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | BZX84C3V3ET1.pdf | |
| 2N5031 | RF Transistor NPN 10V 20mA 400MHz 200mW Through Hole TO-72 | 2N5031.pdf | |
| RTR040N03TL | MOSFET N-CH 30V 4A TSMT3 | RTR040N03TL.pdf | |
| 8N3DV85LC-0041CDI | VCXO IC 693.483MHz, 707.3527MHz 6-CLCC | 8N3DV85LC-0041CDI.pdf | |
| AD5253BRU10-RL7 | Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 64 Taps I²C Interface 20-TSSOP | AD5253BRU10-RL7.pdf | |
| LTC2051CMS8#TRPBF | Chopper (Zero-Drift) Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | LTC2051CMS8#TRPBF.pdf | |
| KA3403 | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-DIP | KA3403.pdf | |
| 25LC640A-E/P | IC EEPROM 64KBIT 10MHZ 8DIP | 25LC640A-E/P.pdf | |
| ADN2531ACPZ-R7 | Laser Driver IC 11.3Gbps 1 Channel 3 V ~ 3.6 V 16-LFCSP-WQ (3x3) | ADN2531ACPZ-R7.pdf | |
| CBC915-ACB | Energy Harvesting PMIC 38-TSSOP | CBC915-ACB.pdf | |
| X5083PIZ | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-PDIP | X5083PIZ.pdf | |
| LP2985IM5-4.5/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.5V 150mA SOT-23-5 | LP2985IM5-4.5/NOPB.pdf | |
| LP3986TL-3333/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 3.3V 150mA 8-DSBGA | LP3986TL-3333/NOPB.pdf | |
| S-1142B32I-E6T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.2V 200mA 6-HSOP | S-1142B32I-E6T1U.pdf |