| Manufacturer Part Number: | LFUSCD05120A |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9560 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SC SCHOTTKY 1200V 5A TO220 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LFUSCD05120A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LFUSCD05120A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Silicon Carbide Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Silicon Carbide Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V (1.2kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 5A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.7V @ 5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 190µA @ 1200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 260pF @ 1V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 | |
| Supplier Device Package | TO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LFUSCD05120A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LFUSCD05120A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of LFUSCD05120A is new and unused, you can buy LFUSCD05120A Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LFUSCD05120A.
| NZH30C,115 | Zener Diode 30V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123F | NZH30C,115.pdf | |
| SMBJ4729A/TR13 | Zener Diode 3.6V 2W ±5% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ4729A/TR13.pdf | |
| CDLL4741A | Zener Diode 11V ±5% Surface Mount DO-213AB | CDLL4741A.pdf | |
| JANTX1N4124DUR-1 | Zener Diode 43V 500mW ±1% Surface Mount DO-213AA | JANTX1N4124DUR-1.pdf | |
| IRF6216TRPBF | MOSFET P-CH 150V 2.2A 8-SOIC | IRF6216TRPBF.pdf | |
| 8N4DV85KC-0050CDI8 | VCXO IC 622.08MHz, 155.52MHz 6-CLCC | 8N4DV85KC-0050CDI8.pdf | |
| 8N4Q001EG-0103CDI8 | Clock Oscillator IC 240MHz 10-CLCC | 8N4Q001EG-0103CDI8.pdf | |
| 8N3Q001LG-0103CDI | Clock Oscillator IC 240MHz 10-CLCC | 8N3Q001LG-0103CDI.pdf | |
| SPC5747CK1MMJ6R | e200z2, e200z4 MPC57xx Microcontroller IC 32-Bit Dual-Core 80MHz/160MHz 4MB (4M x 8) FLASH 256-MAPPBGA (17x17) | SPC5747CK1MMJ6R.pdf | |
| CY7C64013-SC | IC MCU 8K FULL SPEED USB 28SOIC | CY7C64013-SC.pdf | |
| SN74LS00DBR | NAND Gate IC 4 Channel 14-SSOP | SN74LS00DBR.pdf | |
| SN74HC02PWRG4 | NOR Gate IC 4 Channel 14-TSSOP | SN74HC02PWRG4.pdf | |
| S29GL256S90FHSS33 | IC FLASH MEM 256MBIT PAGE 64BGA | S29GL256S90FHSS33.pdf | |
| CY14B256KA-SP25XI | IC NVSRAM 256KBIT 25NS 48SSOP | CY14B256KA-SP25XI.pdf | |
| LTC3900MPS8#PBF | IC DRIVER RECT SYNC CONV 8SOIC | LTC3900MPS8#PBF.pdf |