| Manufacturer Part Number: | LM109K |
|---|---|
| Manufacturer: | T-I |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5.05V 1A TO-3-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LM109K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LM109K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Create your power design now with TI’s WEBENCH® Designer | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | T I | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 5.05V | |
| Current - Output | 1A | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | 7.1 V ~ 25 V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AA, TO-3 | |
| Supplier Device Package | TO-3-2 | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LM109K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LM109K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of T-I all series components. The condition of LM109K is new and unused, you can buy LM109K T-I with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LM109K.
| GBPC1510W-G | RECTIFIER BRIDGE 15A 1000V GBPCW | GBPC1510W-G.pdf | |
| B554-2T | SCR Module 1200V 25A (DC) 1-Phase Controller - All SCRs Chassis Mount Module | B554-2T.pdf | |
| 8N3SV75FC-0023CDI8 | VCXO IC 707.3527MHz 6-CLCC | 8N3SV75FC-0023CDI8.pdf | |
| ADS7861EBG4 | 12 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 2 SAR 24-SSOP/QSOP | ADS7861EBG4.pdf | |
| ADC10061CIWMX | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Flash 20-SOIC | ADC10061CIWMX.pdf | |
| EP3C25U256C7NES | IC FPGA 156 I/O 256UBGA | EP3C25U256C7NES.pdf | |
| SN74LVU04ADGVR | Inverter IC 6 Channel 14-TVSOP | SN74LVU04ADGVR.pdf | |
| MC100LVEL01DTR2 | NOR/OR Gate Configurable 1 Circuit 4 Input 8-TSSOP | MC100LVEL01DTR2.pdf | |
| AT27LV256A-12JC | IC OTP 256KBIT 120NS 32PLCC | AT27LV256A-12JC.pdf | |
| AT49F002-90VI | IC FLASH 2MBIT 90NS 32VSOP | AT49F002-90VI.pdf | |
| NCP1230P133 | Converter Offline Flyback Topology 133kHz 7-PDIP | NCP1230P133.pdf | |
| BD5223FVE-TR | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 5-VSOF | BD5223FVE-TR.pdf | |
| MAX6310UK37D4-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel SOT-23-5 | MAX6310UK37D4-T.pdf | |
| NCP301LSN16T1 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 5-TSOP | NCP301LSN16T1.pdf | |
| AOZ1210AI | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 2A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | AOZ1210AI.pdf |