| Manufacturer Part Number: | LM117K STEEL |
|---|---|
| Manufacturer: | T-I |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9066 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.25 V ~ 37 V 1.5A TO-3-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LM117K STEEL Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LM117K STEEL | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Manufacturer Product Page | LM117K STEEL Specifications | |
| Online Catalog | Positive Fixed and /or Adjustable | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | T I | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Adjustable | |
| Voltage - Output | 1.25 V ~ 37 V | |
| Current - Output | 1.5A | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | 4.2 V ~ 40 V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AA, TO-3 | |
| Supplier Device Package | TO-3-2 | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LM117K STEEL | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LM117K STEEL is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of T-I all series components. The condition of LM117K STEEL is new and unused, you can buy LM117K STEEL T-I with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LM117K STEEL.
| GP10THE3/54 | Diode Standard 1300V (1.3kV) 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) | GP10THE3/54.pdf | |
| BZT52C39S-7 | Zener Diode 39V 200mW ±5% Surface Mount SOD-323 | BZT52C39S-7.pdf | |
| ICS7152M-01 | IC CLOCK GENERATOR 8-SOIC | ICS7152M-01.pdf | |
| AD664KNZ-BIP | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 28-PDIP | AD664KNZ-BIP.pdf | |
| AX500-FGG484I | IC FPGA 317 I/O 484FBGA | AX500-FGG484I.pdf | |
| PIC16C621AT-20I/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) OTP 18-SOIC | PIC16C621AT-20I/SO.pdf | |
| SY100E445JZ-TR | Data Transport Interface 28-PLCC (11.5x11.5) | SY100E445JZ-TR.pdf | |
| LM392DR2G | Amplifier, Comparator IC Transducer Amplifier 8-SOIC | LM392DR2G.pdf | |
| SN74AUP3G07DCUR | Buffer, Non-Inverting 3 Element 1 Bit per Element Open Drain Output US8 | SN74AUP3G07DCUR.pdf | |
| SN74LVCZ245APWT | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | SN74LVCZ245APWT.pdf | |
| SN74HCT04DRG4 | Inverter IC 6 Channel 14-SOIC | SN74HCT04DRG4.pdf | |
| M28W640HCB70N6F | IC FLASH 64MBIT 70NS 48TSOP | M28W640HCB70N6F.pdf | |
| MAX8515AEXK+T | Shunt Voltage Reference IC 18V ±0.5% 20mA 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 | MAX8515AEXK+T.pdf | |
| LTC1844ES5-1.8#TRMPBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 150mA TSOT-23-5 | LTC1844ES5-1.8#TRMPBF.pdf | |
| NJU7774F28-TE1# | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 150mA SOT-23-5 (MTP5) | NJU7774F28-TE1#.pdf |