| Manufacturer Part Number: | LM123K |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 3A TO-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LM123K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LM123K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 5V | |
| Current - Output | 3A | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | 7.5 V ~ 20 V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AA, TO-3 | |
| Supplier Device Package | TO-3 | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LM123K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LM123K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of LM123K is new and unused, you can buy LM123K STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LM123K.
| TZQ5230B-GS08 | Zener Diode 4.7V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | TZQ5230B-GS08.pdf | |
| STP60NE06-16 | MOSFET N-CH 60V 60A TO-220 | STP60NE06-16.pdf | |
| 853S006AGILF | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 2GHz 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | 853S006AGILF.pdf | |
| IDT5V9950PFGI | IC CLK DVR PLL 1:8 200MHZ 32TQFP | IDT5V9950PFGI.pdf | |
| 8N3DV85EC-0008CDI | VCXO IC 644.5313MHz, 669.3266MHz 6-CLCC | 8N3DV85EC-0008CDI.pdf | |
| LTC2424IG#TRPBF | 20 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 1 Sigma-Delta 28-SSOP | LTC2424IG#TRPBF.pdf | |
| XC7K420T-L2FFG1156I | IC FPGA 400 I/O 1156FCBGA | XC7K420T-L2FFG1156I.pdf | |
| 5SGXEB6R3F40C2L | IC FPGA 432 I/O 1517FBGA | 5SGXEB6R3F40C2L.pdf | |
| PIC18F14K22-E/SS | PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 16KB (8K x 16) FLASH 20-SSOP | PIC18F14K22-E/SS.pdf | |
| C167CRL33MHAKXQLA2 | C166 C16xx Microcontroller IC 16-Bit 33MHz ROMless PG-MQFP-144 | C167CRL33MHAKXQLA2.pdf | |
| MPC8572EVTATLD | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 2 Core, 32-Bit 1.2GHz 1023-FCPBGA (33x33) | MPC8572EVTATLD.pdf | |
| TS4102ITQ1633 | 80 RON ANALOG SWITCH/MULTIPLEXE | TS4102ITQ1633.pdf | |
| 7206L20TP | IC FIFO 8192X18 20NS 28DIP | 7206L20TP.pdf | |
| TOP258LG | Converter Offline Flyback Topology 66kHz, 132kHz eSIP-7F | TOP258LG.pdf | |
| XC6121D349MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121D349MR-G.pdf |