| Manufacturer Part Number: | LM137K |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Negative Adjustable 1 Output -1.2 V ~ -37 V 1.5A TO-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LM137K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LM137K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Negative Adjustable | |
| Voltage - Output | -1.2 V ~ -37 V | |
| Current - Output | 1.5A | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | - | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AA, TO-3 | |
| Supplier Device Package | TO-3 | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LM137K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LM137K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of LM137K is new and unused, you can buy LM137K STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LM137K.
| GPP60GHE3/73 | Diode Standard 400V 6A Through Hole P600 | GPP60GHE3/73.pdf | |
| S1G-13 | Diode Standard 400V 1A Surface Mount SMA | S1G-13.pdf | |
| MMSZ5254C-HE3-18 | Zener Diode 27V 500mW ±2% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5254C-HE3-18.pdf | |
| BLA1011S-200R,112 | RF Mosfet LDMOS 36V 150mA 1.03GHz ~ 1.09GHz 13dB 200W SOT502B | BLA1011S-200R,112.pdf | |
| IRF9Z34S | MOSFET P-CH 60V 18A D2PAK | IRF9Z34S.pdf | |
| M2GL150T-FCG1152I | IC FPGA 574 I/O 1152FCBGA | M2GL150T-FCG1152I.pdf | |
| R5F10FMDAFB#V0 | RL78 RL78/G1E Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 48KB (48K x 8) FLASH 80-LFQFP (12x12) | R5F10FMDAFB#V0.pdf | |
| MB91248ZPFV-GS-536E1 | FR60Lite RISC FR MB91245 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 144-LQFP (20x20) | MB91248ZPFV-GS-536E1.pdf | |
| PIC16CE624-30/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 30MHz 1.75KB (1K x 14) OTP 18-SOIC | PIC16CE624-30/SO.pdf | |
| MAX13089ECSD+ | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-SOIC | MAX13089ECSD+.pdf | |
| HCPL-7510-000E | Isolation Amplifier 1 Circuit 8-DIP | HCPL-7510-000E.pdf | |
| TLC339CNSR | Comparator General Purpose CMOS, Open-Drain 14-SO | TLC339CNSR.pdf | |
| XC6122F518MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122F518MR-G.pdf | |
| IRU431LCS | Shunt Voltage Reference IC 15V ±1% 10mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | IRU431LCS.pdf | |
| MC34063ABD | Buck, Boost Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 1.25V 1 Output 1.5A (Switch) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | MC34063ABD.pdf |