| Manufacturer Part Number: | LM138K STEEL |
|---|---|
| Manufacturer: | T-I |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9060 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.2 V ~ 32 V 5A TO-3-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LM138K STEEL Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LM138K STEEL | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Positive Fixed and /or Adjustable | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | T I | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Adjustable | |
| Voltage - Output | 1.2 V ~ 32 V | |
| Current - Output | 5A | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | 4.2 V ~ 40 V | |
| Current - Limit (Min) | 7A | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AA, TO-3 | |
| Supplier Device Package | TO-3-2 | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LM138K STEEL | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LM138K STEEL is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of T-I all series components. The condition of LM138K STEEL is new and unused, you can buy LM138K STEEL T-I with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LM138K STEEL.
| PM50RSK060 | Power Driver Module IGBT 3 Phase 600V 50A Module | PM50RSK060.pdf | |
| R5F521A6BDFN#V0 | RX RX200 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | R5F521A6BDFN#V0.pdf | |
| MPC857DSLZQ50B | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 50MHz 357-PBGA (25x25) | MPC857DSLZQ50B.pdf | |
| ADG728BRU | 1 Circuit IC Switch 8:1 4.5 Ohm 16-TSSOP | ADG728BRU.pdf | |
| MC1458ID | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SO | MC1458ID.pdf | |
| NLVHCT125ADTR2G | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-TSSOP | NLVHCT125ADTR2G.pdf | |
| MC100LVEL32DG | IC DIVIDER DIV X2 ECL 3.3V 8SOIC | MC100LVEL32DG.pdf | |
| MC100E451FNR2G | IC D-TYPE POS TRG SNGL 28PLCC | MC100E451FNR2G.pdf | |
| CY7C1462AV33-167AXC | IC SRAM 36MBIT 167MHZ 100TQFP | CY7C1462AV33-167AXC.pdf | |
| AS7C316096C-10TIN | IC SRAM 16M 2048KX8 44TSOPII | AS7C316096C-10TIN.pdf | |
| 7007L25J | IC SRAM 256KBIT 25NS 68PLCC | 7007L25J.pdf | |
| CY7C1312CV18-167BZI | IC SRAM 18MBIT 167MHZ 165FBGA | CY7C1312CV18-167BZI.pdf | |
| LTC4359HDCB#TRMPBF | OR Controller N+1 ORing Controller N-Channel N:1 6-DFN (2x3) | LTC4359HDCB#TRMPBF.pdf | |
| S-8358F60MC-MLTT2G | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC SOT-23-5 | S-8358F60MC-MLTT2G.pdf | |
| LP3985IM5-2.8/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 150mA SOT-23-5 | LP3985IM5-2.8/NOPB.pdf |