| Manufacturer Part Number: | LM138K |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.2 V ~ 32 V 5A TO-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LM138K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LM138K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Adjustable | |
| Voltage - Output | 1.2 V ~ 32 V | |
| Current - Output | 5A | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | - | |
| Current - Limit (Min) | 7A | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AA, TO-3 | |
| Supplier Device Package | TO-3 | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LM138K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LM138K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of LM138K is new and unused, you can buy LM138K STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LM138K.
| CDBV6-54AD-G | Diode Array 2 Pair Common Anode Schottky 30V 200mA (DC) Surface Mount 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 | CDBV6-54AD-G.pdf | |
| SD1206S040S0R5 | DIODE SCHOTTKY 40V 500MA 1206 | SD1206S040S0R5.pdf | |
| JANTXV1N4106D-1 | Zener Diode 12V 500mW ±1% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JANTXV1N4106D-1.pdf | |
| 8N3Q001FG-0048CDI8 | Clock Oscillator IC 159.375MHz, 155.52MHz, 106.25MHz, 133.33MHz 10-CLCC | 8N3Q001FG-0048CDI8.pdf | |
| EPF10K10ATC100-3 | IC FPGA 66 I/O 100TQFP | EPF10K10ATC100-3.pdf | |
| PIC17C43-16/PQ | PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (4K x 16) OTP 44-MQFP (10x10) | PIC17C43-16/PQ.pdf | |
| MAX243EWE | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | MAX243EWE.pdf | |
| TL16CP754CPM | IC QUAD UART 64BYTE FIFO 64-LQFP | TL16CP754CPM.pdf | |
| 74VHC125M | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-SOIC | 74VHC125M.pdf | |
| 72V285L15TFI | IC FIFO SS 65536X18 15NS 64STQFP | 72V285L15TFI.pdf | |
| 74ACT11032DBRG4 | OR Gate IC 4 Channel 16-SSOP | 74ACT11032DBRG4.pdf | |
| SN74LS598DW | IC SHIFT REG 8BIT W/LTCH 20SOIC | SN74LS598DW.pdf | |
| SN74CBT16244CDGGR | Bus Switch 4 x 1:1 48-TSSOP | SN74CBT16244CDGGR.pdf | |
| IS62WV102416DBLL-45TLI | IC SRAM 16MB LP 45NS 48TSOP | IS62WV102416DBLL-45TLI.pdf | |
| MTFC32GJVED-4M IT TR | IC FLASH 256GBIT 169VFBGA | MTFC32GJVED-4M IT TR.pdf |