| Manufacturer Part Number: | LM250K |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.2 V ~ 25 V 3A TO-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LM250K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LM250K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Adjustable | |
| Voltage - Output | 1.2 V ~ 25 V | |
| Current - Output | 3A | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | - | |
| Current - Limit (Min) | 3A | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AA, TO-3 | |
| Supplier Device Package | TO-3 | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LM250K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LM250K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of LM250K is new and unused, you can buy LM250K STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LM250K.
| BAW101E6433HTMA1 | Diode Array 2 Independent Standard 300V 250mA (DC) Surface Mount TO-253-4, TO-253AA | BAW101E6433HTMA1.pdf | |
| SS2P3L-M3/85A | DIODE SCHOTTKY 30V 2A DO220AA | SS2P3L-M3/85A.pdf | |
| BZV55C24 | Zener Diode 24V ±6% Surface Mount DO-213AA | BZV55C24.pdf | |
| AT-32011-TR1 | RF Transistor NPN 5.5V 32mA 200mW Surface Mount SOT-143 | AT-32011-TR1.pdf | |
| MMBF5461 | JFET P-Channel 40V 2mA @ 15V 225mW Surface Mount SOT-23-3 | MMBF5461.pdf | |
| 8N3SV75AC-0171CDI8 | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N3SV75AC-0171CDI8.pdf | |
| DS1343D-33+ | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 96B SPI 14-WFDFN Exposed Pad | DS1343D-33+.pdf | |
| ADS8324EB/250G4 | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-VSSOP | ADS8324EB/250G4.pdf | |
| PIC16F1618T-I/ML | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-QFN (4x4) | PIC16F1618T-I/ML.pdf | |
| P3041NSE1PNB | PowerPC e500mc Microprocessor IC QorIQ P3 4 Core, 32-Bit 1.5GHz 1295-FCPBGA (37.5x37.5) | P3041NSE1PNB.pdf | |
| LMH0071SQ/NOPB | 2.97Gbps Deserializer 2 Input 5 Output 48-WQFN (7x7) | LMH0071SQ/NOPB.pdf | |
| SN74LVCH16952ADL | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 56-SSOP | SN74LVCH16952ADL.pdf | |
| MT29F4G08ABADAWP-AATX:D | NAND FLASH 512MX8 PLASTIC PBF TS | MT29F4G08ABADAWP-AATX:D.pdf | |
| M27C256B-10F1 | IC EPROM UV 256KBIT 100NS 28CDIP | M27C256B-10F1.pdf | |
| S-1003CB29I-I6T1U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SNT-6A | S-1003CB29I-I6T1U.pdf |