| Manufacturer Part Number: | LM309K STEEL |
|---|---|
| Manufacturer: | T-I |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5.05V 1.5A TO (NDT) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LM309K STEEL Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LM309K STEEL | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 4-640469-1 Statement of Compliance | |
| Manufacturer Product Page | LM309K STEEL Specifications | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | T I | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 5.05V | |
| Current - Output | 1.5A | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | 7.1 V ~ 25 V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AA, TO-3 | |
| Supplier Device Package | TO (NDT) | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LM309K STEEL | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LM309K STEEL is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of T-I all series components. The condition of LM309K STEEL is new and unused, you can buy LM309K STEEL T-I with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LM309K STEEL.
| UG4C-E3/73 | DIODE GEN PURP 150V 4A DO201AD | UG4C-E3/73.pdf | |
| HSM560JE3/TR13 | Diode Schottky 60V 5A Surface Mount DO-214AB | HSM560JE3/TR13.pdf | |
| MMSZ5221ET1 | Zener Diode 2.4V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5221ET1.pdf | |
| 2N4371 | SCR 100V 110A Standard Recovery Chassis, Stud Mount | 2N4371.pdf | |
| NSV40200UW6T1G | TRANS PNP 40V 2A 6WDFN | NSV40200UW6T1G.pdf | |
| KSD261GBU | TRANS NPN 20V 0.5A TO-92 | KSD261GBU.pdf | |
| ZXM64P03XTA | MOSFET P-CH 30V 3.8A 8-MSOP | ZXM64P03XTA.pdf | |
| SPI07N60S5HKSA1 | MOSFET N-CH 600V 7.3A TO-262 | SPI07N60S5HKSA1.pdf | |
| MAX1446EHJ+ | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 32-TQFP (5x5) | MAX1446EHJ+.pdf | |
| TLC2558CPWG4 | 12 Bit Analog to Digital Converter 7, 8 Input 1 SAR 20-TSSOP | TLC2558CPWG4.pdf | |
| TMS320F2808PZA | C28x C2000™ C28x Fixed-Point Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 128KB (64K x 16) FLASH 100-LQFP (14x14) | TMS320F2808PZA.pdf | |
| SPC560D40L3B3E0X | e200z0h SPC56 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | SPC560D40L3B3E0X.pdf | |
| 74VCX16374G | IC D-TYPE POS TRG DUAL 54FBGA | 74VCX16374G.pdf | |
| IXCP20M45 | Current Regulator Regulator 20mA TO-220AB | IXCP20M45.pdf | |
| BA08CC0WT-V5 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 8V 1A TO-220FP-3 | BA08CC0WT-V5.pdf |