| Manufacturer Part Number: | LM323K STEEL |
|---|---|
| Manufacturer: | T-I |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 3A TO-3-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LM323K STEEL Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LM323K STEEL | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Manufacturer Product Page | LM323K STEEL Specifications | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | T I | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 5V | |
| Current - Output | 3A | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | 7.5 V ~ 20 V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AA, TO-3 | |
| Supplier Device Package | TO-3-2 | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LM323K STEEL | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LM323K STEEL is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of T-I all series components. The condition of LM323K STEEL is new and unused, you can buy LM323K STEEL T-I with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LM323K STEEL.
| SMAZ5935B-E3/5A | Zener Diode 27V 500mW ±5% Surface Mount DO-214AC | SMAZ5935B-E3/5A.pdf | |
| IPB70N10SL16ATMA1 | MOSFET N-CH 100V 70A TO263-3 | IPB70N10SL16ATMA1.pdf | |
| BD3869AF-E2 | IC SOUND PROCESSOR 3CH SOP18 | BD3869AF-E2.pdf | |
| EP3C10E144C8N | IC FPGA 94 I/O 144EQFP | EP3C10E144C8N.pdf | |
| MB90352ESPMC-GS-145E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90350E Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 64-LQFP (12x12) | MB90352ESPMC-GS-145E1.pdf | |
| PIC16C65A-10I/PQ | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 7KB (4K x 14) OTP 44-MQFP (10x10) | PIC16C65A-10I/PQ.pdf | |
| ADM3488EARZ | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 8-SOIC | ADM3488EARZ.pdf | |
| OP281GRUZ-REEL | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-TSSOP | OP281GRUZ-REEL.pdf | |
| SN74AHC02PW | NOR Gate IC 4 Channel 14-TSSOP | SN74AHC02PW.pdf | |
| S25FL256SAGMFI013 | IC FLASH 256MBIT CMOS SPI 16SOIC | S25FL256SAGMFI013.pdf | |
| CY62177ESL-55ZXI | IC SRAM 32MBIT 55NS 48TSOP | CY62177ESL-55ZXI.pdf | |
| IXDI602SITR | 2A 8 SOIC EXP METAL DUAL INVERT | IXDI602SITR.pdf | |
| XC6118C12CGR-G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 4-USP (1.2x1.6) | XC6118C12CGR-G.pdf | |
| XC6121E425ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121E425ER-G.pdf |