| Manufacturer Part Number: | LM323K |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 3A TO-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LM323K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LM323K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 5V | |
| Current - Output | 3A | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | 7.5 V ~ 20 V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AA, TO-3 | |
| Supplier Device Package | TO-3 | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LM323K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LM323K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of LM323K is new and unused, you can buy LM323K STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LM323K.
| CZ5342B TR | Zener Diode 6.8V 5W ±5% Through Hole DO-201 | CZ5342B TR.pdf | |
| Q2012RH5 | TRIAC ALTERNISTOR 200V 12A TO220 | Q2012RH5.pdf | |
| PD57030-E | RF Mosfet LDMOS 28V 50mA 945MHz 14dB 30W 10-PowerSO | PD57030-E.pdf | |
| NE4210S01-T1B | RF Mosfet HFET 2V 10mA 12GHz 13dB SMD | NE4210S01-T1B.pdf | |
| EKB-UCOS3-BOOK | BOOK OS-111 FOR EKB-UC0S3 | EKB-UCOS3-BOOK.pdf | |
| 932S805CGLF | IC K8 CLOCK CHIP 64-TSSOP | 932S805CGLF.pdf | |
| 8N3DV85LC-0133CDI | VCXO IC 480MHz, 480MHz 6-CLCC | 8N3DV85LC-0133CDI.pdf | |
| MAX1034BEUG+ | 14 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 24-TSSOP | MAX1034BEUG+.pdf | |
| EPM3064ATC100-4 | IC CPLD 64MC 4.5NS 100TQFP | EPM3064ATC100-4.pdf | |
| STM32F207IGH6 | ARM® Cortex®-M3 STM32 F2 Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 1MB (1M x 8) FLASH 176+25UFBGA (10x10) | STM32F207IGH6.pdf | |
| MB90020PMT-GS-344E1 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90020PMT-GS-344E1.pdf | |
| XR16M2650IM48-F | IC UART FIFO 32B DUAL 48TQFP | XR16M2650IM48-F.pdf | |
| OPA4330AIPWR | Zero-Drift Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | OPA4330AIPWR.pdf | |
| MAX409BCSA+ | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | MAX409BCSA+.pdf | |
| CY7C433-10JXC | IC ASYNC FIFO MEM 4KX9 32-PLCC | CY7C433-10JXC.pdf |