| Manufacturer Part Number: | LM337K |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Negative Adjustable 1 Output -1.2 V ~ -37 V 1.5A TO-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LM337K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LM337K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Negative Adjustable | |
| Voltage - Output | -1.2 V ~ -37 V | |
| Current - Output | 1.5A | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | - | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AA, TO-3 | |
| Supplier Device Package | TO-3 | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LM337K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LM337K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of LM337K is new and unused, you can buy LM337K STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LM337K.
| JANTX1N979DUR-1 | Zener Diode 56V 500mW ±1% Surface Mount DO-213AA | JANTX1N979DUR-1.pdf | |
| BT151S-650R,118 | SCR 650V 12A Standard Recovery Surface Mount DPAK | BT151S-650R,118.pdf | |
| MPSL01_D26Z | TRANS NPN 120V 0.2A TO-92 | MPSL01_D26Z.pdf | |
| LTC1292DIN8#PBF | Data Acquisition System (DAS) 12 bit 60k Serial, Parallel 8-PDIP | LTC1292DIN8#PBF.pdf | |
| MAX5158EEE+ | 10 Bit Digital to Analog Converter 2 16-QSOP | MAX5158EEE+.pdf | |
| MB89697BPFM-G-228-BND | IC MCU 8BIT FFMC-8L-0.5 64LQFP | MB89697BPFM-G-228-BND.pdf | |
| MCF51MM256CML | Coldfire V1 MCF51MM Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 104-MAPBGA (10x10) | MCF51MM256CML.pdf | |
| MAX4665CSE | 4 Circuit IC Switch 1:1 4 Ohm 16-SOIC | MAX4665CSE.pdf | |
| SN74AUP1G07YZPR | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Open Drain Output 5-DSBGA, 5-WCSP (1.4x0.9) | SN74AUP1G07YZPR.pdf | |
| MIC4426YMM-TR | IC DRIVER MOSFET 1.5A DUAL 8MSOP | MIC4426YMM-TR.pdf | |
| RT9284B-15GJ6E | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator PWM Dimming 100mA TSOT-23-6 | RT9284B-15GJ6E.pdf | |
| XC6109C19ANR-G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SSOT-24 | XC6109C19ANR-G.pdf | |
| LT1054IDW | Charge Pump Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable (Fixed) 3.5V (-Vin, 2Vin) 1 Output 100mA 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | LT1054IDW.pdf | |
| LM2651MTCX-2.5/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 2.5V 1 Output 1.5A 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | LM2651MTCX-2.5/NOPB.pdf |