| Manufacturer Part Number: | LM3914V |
|---|---|
| Manufacturer: | T-I |
| Product Category: | PMIC - Display Drivers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IC DRIVER DOT BAR DISPLAY 20PLCC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LM3914V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LM3914V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Display Drivers | |
| Manufacturer | T I | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Display Type | LED, LCD, Vacuum Fluorescent (VF) | |
| Configuration | Dot/Bar Display | |
| Interface | - | |
| Digits or Characters | 10 Steps | |
| Current - Supply | 6.1mA | |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 20 V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 20-LCC (J-Lead) | |
| Supplier Device Package | 20-PLCC (9x9) | |
| Standard Package | 40 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LM3914V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LM3914V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of T-I all series components. The condition of LM3914V is new and unused, you can buy LM3914V T-I with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LM3914V.
| MBR60100CT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V Through Hole TO-220-3 | MBR60100CT.pdf | |
| CDBF0230L | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 1005 | CDBF0230L.pdf | |
| A177RN | Diode Standard, Reverse Polarity 800V 100A Stud Mount | A177RN.pdf | |
| R6201640XXOO | Diode Standard 1600V (1.6kV) 400A Chassis Mount DO-200AA, R62 | R6201640XXOO.pdf | |
| SJPZ-N33VL | Zener Diode 33V 2W ±6% Surface Mount SJP | SJPZ-N33VL.pdf | |
| DS1685-5-IND | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 242B Parallel 24-DIP (0.600", 15.24mm) | DS1685-5-IND.pdf | |
| TLV1578CDAR | 10 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 1 SAR 32-TSSOP | TLV1578CDAR.pdf | |
| AD5222BRUZ10-REEL7 | Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 128 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 14-TSSOP | AD5222BRUZ10-REEL7.pdf | |
| EPM9560ABC356-10 | IC CPLD 560MC 10NS 356BGA | EPM9560ABC356-10.pdf | |
| LC87F5R96BU-QIP-E | - Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 98KB (98K x 8) FLASH 64-QIPE (14x14) | LC87F5R96BU-QIP-E.pdf | |
| MSP430F6734IPZ | CPUXV2 MSP430F6xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 96KB (96K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MSP430F6734IPZ.pdf | |
| MSP430F67461IPEU | CPUXV2 MSP430F6xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 256KB (256K x 8) FLASH 128-LQFP (14x20) | MSP430F67461IPEU.pdf | |
| OP471GSZ | General Purpose Amplifier 4 Circuit 16-SOIC | OP471GSZ.pdf | |
| 74CB3Q3245RGYRG4 | Bus Switch 8 x 1:1 20-VQFN (3.5x4.5) | 74CB3Q3245RGYRG4.pdf | |
| 71V67703S75BQGI | IC SRAM 9MBIT 7.5NS 165CABGA | 71V67703S75BQGI.pdf |