| Manufacturer Part Number: | LNK6407K |
|---|---|
| Manufacturer: | Power Integrations |
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Converter Offline Flyback Topology Up to 85kHz 12-ESOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LNK6407K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LNK6407K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | HALT 26/Jan/2016 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Manufacturer | Power Integrations | |
| Series | LinkSwitch™-3 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Output Isolation | Isolated | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Voltage - Breakdown | 725V | |
| Topology | Flyback | |
| Voltage - Start Up | - | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | - | |
| Duty Cycle | 55% | |
| Frequency - Switching | Up to 85kHz | |
| Power (Watts) | 9W | |
| Fault Protection | Current Limiting, Open Loop, Over Temperature, Short Circuit | |
| Control Features | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) | |
| Package / Case | 12-BESOP (0.350", 8.89mm Width) 11 Leads, Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 12-ESOP | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Standard Package | 48 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LNK6407K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LNK6407K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Power Integrations all series components. The condition of LNK6407K is new and unused, you can buy LNK6407K Power Integrations with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LNK6407K.
| VUO98-12NO7 | RECT BRIDGE 3PH 1200V ECO-PAC2 | VUO98-12NO7.pdf | |
| PR1501-T | DIODE GEN PURP 50V 1.5A DO15 | PR1501-T.pdf | |
| CD214C-R3100 | DIODE GEN PURP 100V 3A SMC | CD214C-R3100.pdf | |
| SI6467BDQ-T1-GE3 | MOSFET P-CH 12V 6.8A 8TSSOP | SI6467BDQ-T1-GE3.pdf | |
| A1010B-1PG84M | IC FPGA 57 I/O 84CPGA | A1010B-1PG84M.pdf | |
| C8051F975-A-GM | CIP-51™ C8051F9xx Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 16KB (16K x 8) FLASH 24-QFN (4x4) | C8051F975-A-GM.pdf | |
| AM4378BZDN100 | ARM® Cortex®-A9 Microprocessor IC Sitara™ 1 Core, 32-Bit 1.0GHz 491-NFBGA (17x17) | AM4378BZDN100.pdf | |
| MPC860DECZQ50D4 | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 50MHz 357-PBGA (25x25) | MPC860DECZQ50D4.pdf | |
| EL5811IREZ-T7 | General Purpose Amplifier 8 Circuit Rail-to-Rail 28-HTSSOP | EL5811IREZ-T7.pdf | |
| ATAES132-MA3H-ER-T | IC EEPROM 32KBIT 1MHZ 8UDFN | ATAES132-MA3H-ER-T.pdf | |
| MCP14E5T-E/SL | MOSFET DRVR 4.5A DUAL HS 16SOIC | MCP14E5T-E/SL.pdf | |
| SY88912LMI-TR | Laser Driver IC 3.2Gbps 1 Channel 3.15 V ~ 3.45 V 16-MLF® (3x3) | SY88912LMI-TR.pdf | |
| AL5809-50S1-7 | LED Driver IC 1 Output Linear PWM Dimming 50mA SOD-123 | AL5809-50S1-7.pdf | |
| MAX708RCUA+T | Supervisor Push-Pull, Push-Pull 1 Channel 8-uMAX | MAX708RCUA+T.pdf | |
| MAX6639AEE+ | Fan Control, Temp Monitor 0°C ~ 150°C, External Sensor Internal and External Sensor I²C/SMBus Output 16-QSOP | MAX6639AEE+.pdf |