| Manufacturer Part Number: | LNK6418K |
|---|---|
| Manufacturer: | Power Integrations |
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Converter Offline Flyback Topology Up to 85kHz 12-ESOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LNK6418K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LNK6418K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | HALT 26/Jan/2016 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Manufacturer | Power Integrations | |
| Series | LinkSwitch™-3 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Output Isolation | Isolated | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Voltage - Breakdown | 725V | |
| Topology | Flyback | |
| Voltage - Start Up | - | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | - | |
| Duty Cycle | 55% | |
| Frequency - Switching | Up to 85kHz | |
| Power (Watts) | 10W | |
| Fault Protection | Current Limiting, Open Loop, Over Temperature, Short Circuit | |
| Control Features | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) | |
| Package / Case | 12-BESOP (0.350", 8.89mm Width) 11 Leads, Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 12-ESOP | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Standard Package | 48 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LNK6418K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LNK6418K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Power Integrations all series components. The condition of LNK6418K is new and unused, you can buy LNK6418K Power Integrations with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LNK6418K.
| XBS206S17R-G | DIODE SCHOTTKY 60V 2A SMA | XBS206S17R-G.pdf | |
| GKN240/12 | Diode Standard 1200V (1.2kV) 320A Chassis, Stud Mount DO-205AB, DO-9 | GKN240/12.pdf | |
| S1PBHE3/85A | Diode Standard 100V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) | S1PBHE3/85A.pdf | |
| AZ23C9V1-E3-08 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 9.1V 300mW ±5% SOT-23 | AZ23C9V1-E3-08.pdf | |
| S4025RTP | SCR 400V 25A Standard Recovery Through Hole TO-220 Non-Isolated Tab | S4025RTP.pdf | |
| AD7788BRM | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta 10-MSOP | AD7788BRM.pdf | |
| ADC1175CIJM | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Two-Step 24-SOIC | ADC1175CIJM.pdf | |
| MAX202ESE+ | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SO | MAX202ESE+.pdf | |
| TPA2039D1YFFR | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class D 9-DSBGA (1.2x1.3) | TPA2039D1YFFR.pdf | |
| AD8063ARTZ-REEL7 | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-6 | AD8063ARTZ-REEL7.pdf | |
| MAX516ACNG | Comparator General Purpose CMOS, TTL 24-PDIP | MAX516ACNG.pdf | |
| NLV14015BDR2G | IC SHIFT REG DUAL 4BIT 16-SOIC | NLV14015BDR2G.pdf | |
| AT24C01A-10PI-1.8 | IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8DIP | AT24C01A-10PI-1.8.pdf | |
| LT4276CIUFD#PBF | Power Over Ethernet Controller 1 Channel 802.3af (PoE) 28-QFN (4x5) | LT4276CIUFD#PBF.pdf | |
| X5165S8Z-2.7A | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-SOIC | X5165S8Z-2.7A.pdf |