| Manufacturer Part Number: | LNK6427K |
|---|---|
| Manufacturer: | Power Integrations |
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Converter Offline Flyback Topology Up to 85kHz 12-ESOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LNK6427K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LNK6427K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | HALT 26/Jan/2016 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Manufacturer | Power Integrations | |
| Series | LinkSwitch™-3 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Output Isolation | Isolated | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Voltage - Breakdown | 725V | |
| Topology | Flyback | |
| Voltage - Start Up | - | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | - | |
| Duty Cycle | 55% | |
| Frequency - Switching | Up to 85kHz | |
| Power (Watts) | 9W | |
| Fault Protection | Current Limiting, Open Loop, Over Temperature, Short Circuit | |
| Control Features | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) | |
| Package / Case | 12-BESOP (0.350", 8.89mm Width) 11 Leads, Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 12-ESOP | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Standard Package | 48 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LNK6427K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LNK6427K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Power Integrations all series components. The condition of LNK6427K is new and unused, you can buy LNK6427K Power Integrations with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LNK6427K.
| MMBZ5240BS-7-F | Zener Diode Array 2 Independent 10V 200mW ±5% SOT-363 | MMBZ5240BS-7-F.pdf | |
| CLL5257B TR | Zener Diode 33V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 | CLL5257B TR.pdf | |
| 1N5251BTA | Zener Diode 22V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5251BTA.pdf | |
| CY2305SXC-1 | IC CLK ZDB 5OUT 133MHZ 8SOIC | CY2305SXC-1.pdf | |
| XC7VX690T-2FF1761C | IC FPGA 850 I/O 1761FCBGA | XC7VX690T-2FF1761C.pdf | |
| A42MX36-FPQ208 | IC FPGA 176 I/O 208QFP | A42MX36-FPQ208.pdf | |
| C8051F852-C-IMR | 8051 C8051F85x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 2KB (2K x 8) FLASH | C8051F852-C-IMR.pdf | |
| MB90349CASPFV-GS-397E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90349CASPFV-GS-397E1.pdf | |
| MPC8343CZQADD | PowerPC e300 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 266MHz 620-PBGA (29x29) | MPC8343CZQADD.pdf | |
| EL5306IU-T7 | General Purpose Amplifier 3 Circuit 16-QSOP | EL5306IU-T7.pdf | |
| STDP2600AD | IC DISPLAYPORT CONVERTER BGA-81 | STDP2600AD.pdf | |
| IS63LV1024L-12BLI | IC SRAM 1MBIT 12NS 36MINIBGA | IS63LV1024L-12BLI.pdf | |
| IS42S16800D-75EBL | IC SDRAM 128MBIT 133MHZ 54BGA | IS42S16800D-75EBL.pdf | |
| MIC4424ZN | IC DRIVER MOSFET 3A DUAL 8DIP | MIC4424ZN.pdf | |
| E-L9935013TR | Bipolar Motor Driver DMOS SPI PowerSO-20 | E-L9935013TR.pdf |