| Manufacturer Part Number: | LNK6448K |
|---|---|
| Manufacturer: | Power Integrations |
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Converter Offline Flyback Topology Up to 85kHz 12-ESOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LNK6448K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LNK6448K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Manufacturer | Power Integrations | |
| Series | LinkSwitch™-3 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Output Isolation | Isolated | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Voltage - Breakdown | 725V | |
| Topology | Flyback | |
| Voltage - Start Up | - | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | - | |
| Duty Cycle | 55% | |
| Frequency - Switching | Up to 85kHz | |
| Power (Watts) | 10W | |
| Fault Protection | Current Limiting, Open Loop, Over Temperature, Short Circuit | |
| Control Features | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) | |
| Package / Case | 12-BESOP (0.350", 8.89mm Width) 11 Leads, Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 12-ESOP | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Standard Package | 48 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LNK6448K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LNK6448K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Power Integrations all series components. The condition of LNK6448K is new and unused, you can buy LNK6448K Power Integrations with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LNK6448K.
| VS-10ETS10STRRPBF | Diode Standard 1000V (1kV) 10A Surface Mount TO-263AB (D²PAK) | VS-10ETS10STRRPBF.pdf | |
| BZV49-C47,115 | Zener Diode 47V 1W ±5% Surface Mount SOT-89-3 | BZV49-C47,115.pdf | |
| MMSZ5239B-HE3-08 | Zener Diode 9.1V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5239B-HE3-08.pdf | |
| JANTXV1N3023B-1 | Zener Diode 13V 1W ±5% Through Hole DO-41 | JANTXV1N3023B-1.pdf | |
| SBC807-16LT1G | TRANS PNP 45V 0.5A SOT-23 | SBC807-16LT1G.pdf | |
| CPH3448-TL-W | MOSFET N-CH 30V 4A CPH3 | CPH3448-TL-W.pdf | |
| AON6200L | MOSFET N-CH 30V 13A 8DFN | AON6200L.pdf | |
| DS1023S-50+ | Delay Line IC 1-Shot, Programmable 256 Tap 127.5ns 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | DS1023S-50+.pdf | |
| 8N3Q001FG-0103CDI | Clock Oscillator IC 240MHz 10-CLCC | 8N3Q001FG-0103CDI.pdf | |
| 8N4Q001FG-0094CDI | Clock Oscillator IC 20MHz, 44.736MHz, 51.84MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N4Q001FG-0094CDI.pdf | |
| NAU8401YG TR | DAC, Audio 24 bit 48k I²S, PCM 32-QFN (5x5) | NAU8401YG TR.pdf | |
| LMV358Q1MAX/NOPB | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | LMV358Q1MAX/NOPB.pdf | |
| ADA4841-2YRMZ-RL | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | ADA4841-2YRMZ-RL.pdf | |
| MC74LCX158DG | Multiplexer 4 x 2:1 16-SOIC | MC74LCX158DG.pdf | |
| CY7C1512V18-167BZXC | IC SRAM 72MBIT 167MHZ 165FBGA | CY7C1512V18-167BZXC.pdf |