| Manufacturer Part Number: | LNK6664V |
|---|---|
| Manufacturer: | Power Integrations |
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Converter Offline Flyback Topology 120kHz ~ 136kHz eDIP-12 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LNK6664V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LNK6664V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Alternate Wafer Fab Site 03/Nov/2014 HALT 26/Jan/2016 Improve Pass. 26/Jan/2016 Alt Assembly Site 29/Apr/2016 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Manufacturer | Power Integrations | |
| Series | LinkSwitch™-HP | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Output Isolation | Isolated | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Voltage - Breakdown | 650V | |
| Topology | Flyback | |
| Voltage - Start Up | - | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | - | |
| Duty Cycle | 64% | |
| Frequency - Switching | 120kHz ~ 136kHz | |
| Power (Watts) | 28W | |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit | |
| Control Features | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) | |
| Package / Case | 12-SDIP (0.412", 10.46mm) Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | eDIP-12 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 48 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LNK6664V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LNK6664V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Power Integrations all series components. The condition of LNK6664V is new and unused, you can buy LNK6664V Power Integrations with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LNK6664V.
| SMAJ5953BE3/TR13 | Zener Diode 150V 3W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMAJ) | SMAJ5953BE3/TR13.pdf | |
| 1N4749APE3/TR12 | Zener Diode 24V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4749APE3/TR12.pdf | |
| VS-ST333C04CFL0 | SCR 400V 1435A Standard Recovery Chassis Mount TO-200AB (E-Puk) | VS-ST333C04CFL0.pdf | |
| DIR9001PW | IC DGTL AUDIO IR RCVR 28-TSSOP | DIR9001PW.pdf | |
| MK1575-01GITR | IC CLK DATA REC VIDEO 80MHZ | MK1575-01GITR.pdf | |
| 85408BGILFT | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 700MHz 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | 85408BGILFT.pdf | |
| M2004-01I400.0000 | IC PLL FREQ TRANSLATOR 36CLCC | M2004-01I400.0000.pdf | |
| XC6SLX16-L1FT256I | IC FPGA 186 I/O 256FTBGA | XC6SLX16-L1FT256I.pdf | |
| 20-101-0453 | RabbitCore® Embedded Module Rabbit 2000 22.1MHz 128KB 256KB | 20-101-0453.pdf | |
| ISL84053IA | 3 Circuit IC Switch 2:1 100 Ohm 16-QSOP | ISL84053IA.pdf | |
| OPA4348AQPWRQ1 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | OPA4348AQPWRQ1.pdf | |
| 74AC257TTR | Multiplexer 4 x 2:1 16-TSSOP | 74AC257TTR.pdf | |
| IDT71V632S6PF | IC SRAM 2MBIT 6NS 100TQFP | IDT71V632S6PF.pdf | |
| UC3823DWG4 | Converter Offline Boost, Buck, Flyback, Forward Topology 1MHz 16-SOIC | UC3823DWG4.pdf | |
| UCC28503DWG4 | PFC IC Average Current 80kHz ~ 120kHz 20-SOIC | UCC28503DWG4.pdf |