| Manufacturer Part Number: | LNK6665V |
|---|---|
| Manufacturer: | Power Integrations |
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Converter Offline Flyback Topology 120kHz ~ 136kHz eDIP-12 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LNK6665V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LNK6665V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Alternate Wafer Fab Site 03/Nov/2014 HALT 26/Jan/2016 Improve Pass. 26/Jan/2016 Alt Assembly Site 29/Apr/2016 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Manufacturer | Power Integrations | |
| Series | LinkSwitch™-HP | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Output Isolation | Isolated | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Voltage - Breakdown | 650V | |
| Topology | Flyback | |
| Voltage - Start Up | - | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | - | |
| Duty Cycle | 64% | |
| Frequency - Switching | 120kHz ~ 136kHz | |
| Power (Watts) | 30W | |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit | |
| Control Features | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) | |
| Package / Case | 12-SDIP (0.412", 10.46mm) Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | eDIP-12 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 48 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LNK6665V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LNK6665V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Power Integrations all series components. The condition of LNK6665V is new and unused, you can buy LNK6665V Power Integrations with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LNK6665V.
| SB2540DCTR | DIODE SCHOTTKY 40V 25A CA D2PAK | SB2540DCTR.pdf | |
| 1N5346B-TP | Zener Diode 9.1V 5W ±5% Through Hole DO-15 | 1N5346B-TP.pdf | |
| C784CM | SCR Module 3600V 2590A Single Chassis Mount TO-200AF | C784CM.pdf | |
| 2SC3324-BL(TE85L,F | TRANS NPN 120V 0.1A S-MINI | 2SC3324-BL(TE85L,F.pdf | |
| DTD123EKT146 | TRANS PREBIAS NPN 200MW SMT3 | DTD123EKT146.pdf | |
| IPL65R660E6AUMA1 | MOSFET N-CH 4VSON | IPL65R660E6AUMA1.pdf | |
| PI49FCT807TSE | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 50MHz 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | PI49FCT807TSE.pdf | |
| 8N3SV76BC-0094CDI8 | VCXO IC 20MHz 6-CLCC | 8N3SV76BC-0094CDI8.pdf | |
| TDA8754HL/17/C1,51 | ADC, Video 8 bit 170M Serial 144-LQFP (20x20) | TDA8754HL/17/C1,51.pdf | |
| ADC122S051CIMMX | 12 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 SAR 8-VSSOP | ADC122S051CIMMX.pdf | |
| ADSP-21363KBC-1AA | IC DSP 32BIT 333MHZ 136CSBGA | ADSP-21363KBC-1AA.pdf | |
| PIC32MX110F016DT-I/TL | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 16KB (16K x 8) FLASH 44-VTLA (6x6) | PIC32MX110F016DT-I/TL.pdf | |
| LM3S5U91-IBZ80-A2 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 384KB (384K x 8) FLASH 108-BGA (10x10) | LM3S5U91-IBZ80-A2.pdf | |
| LMC6462BIM/NOPB | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | LMC6462BIM/NOPB.pdf | |
| NJM2268V | IC VIDEO AMP DUAL 75 OHM 8SSOP | NJM2268V.pdf |