| Manufacturer Part Number: | LNK6667V |
|---|---|
| Manufacturer: | Power Integrations |
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Converter Offline Flyback Topology 120kHz ~ 136kHz eDIP-12 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LNK6667V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LNK6667V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Alternate Wafer Fab Site 03/Nov/2014 HALT 26/Jan/2016 Improve Pass. 26/Jan/2016 Alt Assembly Site 29/Apr/2016 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Manufacturer | Power Integrations | |
| Series | LinkSwitch™-HP | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Output Isolation | Isolated | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Voltage - Breakdown | 650V | |
| Topology | Flyback | |
| Voltage - Start Up | - | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | - | |
| Duty Cycle | 64% | |
| Frequency - Switching | 120kHz ~ 136kHz | |
| Power (Watts) | 41W | |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit | |
| Control Features | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) | |
| Package / Case | 12-SDIP (0.412", 10.46mm) Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | eDIP-12 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 48 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LNK6667V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LNK6667V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Power Integrations all series components. The condition of LNK6667V is new and unused, you can buy LNK6667V Power Integrations with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LNK6667V.
| C380M | SCR 600V 400A Standard Recovery Chassis Mount Press-Pak (Pow-R-Disc) | C380M.pdf | |
| CPH3116-TL-E | TRANS PNP 50V 1A CPH3 | CPH3116-TL-E.pdf | |
| TIP106 | TRANS PNP DARL 80V 8A TO-220 | TIP106.pdf | |
| STL75N8LF6 | MOSFET N-CH 80V 75A POWERFLAT56 | STL75N8LF6.pdf | |
| IXGT24N60CD1 | IGBT 600V 48A 150W Surface Mount TO-268 | IXGT24N60CD1.pdf | |
| 8N3SV75BC-0042CDI8 | VCXO IC 644.5313MHz 6-CLCC | 8N3SV75BC-0042CDI8.pdf | |
| LPC2144FBD64,151 | ARM7® LPC2100 Microcontroller IC 16/32-Bit 60MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | LPC2144FBD64,151.pdf | |
| DS72011RB120FPV | SH-2A SuperH® SH7200 Microcontroller IC 32-Bit 120MHz ROMless 176-LFQFP (24x24) | DS72011RB120FPV.pdf | |
| SAA7118H/V1,557 | Video Decoder IC Players, Recorders, Surveillance 160-QFP (28x28) | SAA7118H/V1,557.pdf | |
| PCA9544APWE4 | Translating Switch Interface 20-TSSOP | PCA9544APWE4.pdf | |
| 74ACT11240DBR | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 24-SSOP | 74ACT11240DBR.pdf | |
| MC10H105FNR2G | NOR/OR Gate Configurable 3 Circuit 7 Input (2, 3, 2) Input 20-PLCC (9x9) | MC10H105FNR2G.pdf | |
| 24FC64T-I/MNY | IC EEPROM 64KBIT 1MHZ 8TDFN | 24FC64T-I/MNY.pdf | |
| 24C02CT-E/ST | IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP | 24C02CT-E/ST.pdf | |
| TL431BQDBZRQ1 | Shunt Voltage Reference IC 36V ±0.5% 100mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | TL431BQDBZRQ1.pdf |