| Manufacturer Part Number: | LNK6668K |
|---|---|
| Manufacturer: | Power Integrations |
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Converter Offline Flyback Topology 120kHz ~ 136kHz 12-ESOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LNK6668K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LNK6668K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Improve Pass. 26/Jan/2016 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Manufacturer | Power Integrations | |
| Series | LinkSwitch™-HP | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Output Isolation | Isolated | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Voltage - Breakdown | 650V | |
| Topology | Flyback | |
| Voltage - Start Up | - | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | - | |
| Duty Cycle | 64% | |
| Frequency - Switching | 120kHz ~ 136kHz | |
| Power (Watts) | 68W | |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit | |
| Control Features | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) | |
| Package / Case | 12-BESOP (0.350", 8.89mm Width) 11 Leads, Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 12-ESOP | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Standard Package | 48 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LNK6668K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LNK6668K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Power Integrations all series components. The condition of LNK6668K is new and unused, you can buy LNK6668K Power Integrations with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LNK6668K.
| FR16B05 | Diode Standard 100V 16A Chassis, Stud Mount DO-4 | FR16B05.pdf | |
| 1N5380E3/TR13 | Zener Diode 120V 5W ±20% Through Hole T-18 | 1N5380E3/TR13.pdf | |
| ZMM5223B-7 | DIODE ZENER SOD80 MINIMELF | ZMM5223B-7.pdf | |
| SY89538LHY | IC SYNTH/FANOUT BUFFER 64-TQFP | SY89538LHY.pdf | |
| MAX11139ATI+ | 10 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 28-TQFN (5x5) | MAX11139ATI+.pdf | |
| DAC1220E/2K5 | 20 Bit Digital to Analog Converter 1 16-SSOP | DAC1220E/2K5.pdf | |
| LFXP2-17E-7FN484C | IC FPGA 358 I/O 484FBGA | LFXP2-17E-7FN484C.pdf | |
| EPF10K30AQC240-2N | IC FPGA 189 I/O 240QFP | EPF10K30AQC240-2N.pdf | |
| DSPIC33EP128GP504-E/PT | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 128KB (43K x 24) FLASH 44-TQFP (10x10) | DSPIC33EP128GP504-E/PT.pdf | |
| ADG508AKRZ | 1 Circuit IC Switch 8:1 300 Ohm 16-SOIC | ADG508AKRZ.pdf | |
| MC74AC245NG | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-PDIP | MC74AC245NG.pdf | |
| SN74AUP1G00DSFR | NAND Gate IC 1 Channel 6-SON (1x1) | SN74AUP1G00DSFR.pdf | |
| MT46V128M4P-5B:F TR | IC DDR SDRAM 512MBIT 5NS 66TSOP | MT46V128M4P-5B:F TR.pdf | |
| LNK403EG | LED Driver IC 1 Output AC DC Offline Switcher Flyback Triac Dimming eSIP-7C | LNK403EG.pdf | |
| MAX17007AGTI+T | Power Supplies PMIC 28-TQFN (4x4) | MAX17007AGTI+T.pdf |