| Manufacturer Part Number: | LNK6669K |
|---|---|
| Manufacturer: | Power Integrations |
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Converter Offline Flyback Topology 120kHz ~ 136kHz 12-ESOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LNK6669K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LNK6669K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Improve Pass. 26/Jan/2016 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Manufacturer | Power Integrations | |
| Series | LinkSwitch™-HP | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Output Isolation | Isolated | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Voltage - Breakdown | 650V | |
| Topology | Flyback | |
| Voltage - Start Up | - | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | - | |
| Duty Cycle | 64% | |
| Frequency - Switching | 120kHz ~ 136kHz | |
| Power (Watts) | 77W | |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit | |
| Control Features | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) | |
| Package / Case | 12-BESOP (0.350", 8.89mm Width) 11 Leads, Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 12-ESOP | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Standard Package | 48 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LNK6669K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LNK6669K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Power Integrations all series components. The condition of LNK6669K is new and unused, you can buy LNK6669K Power Integrations with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LNK6669K.
| CDBV3-54A-G | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 30V 200mA (DC) Surface Mount SC-70, SOT-323 | CDBV3-54A-G.pdf | |
| CMDZ5248B TR | Zener Diode 18V 250mW ±5% Surface Mount SOD-323 | CMDZ5248B TR.pdf | |
| TLZ36-GS08 | Zener Diode 36V 500mW Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TLZ36-GS08.pdf | |
| 1PMT4110C/TR13 | Zener Diode 16V 1W ±2% Surface Mount DO-216 | 1PMT4110C/TR13.pdf | |
| 1N746A_T50R | Zener Diode 3.3V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N746A_T50R.pdf | |
| UMA6NT1 | TRANS 2PNP PREBIAS 0.15W SC70 | UMA6NT1.pdf | |
| MAX1198ECM+D | 8 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 48-TQFP-EP (7x7) | MAX1198ECM+D.pdf | |
| AD9760ARUZ50 | 10 Bit Digital to Analog Converter 1 28-TSSOP | AD9760ARUZ50.pdf | |
| M2GL010-1TQG144 | IC FPGA 84 I/O 144TQFP | M2GL010-1TQG144.pdf | |
| LFE2M100E-5F1152I | IC FPGA 520 I/O 1152FBGA | LFE2M100E-5F1152I.pdf | |
| PIC16LF1527-I/MR | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 28KB (16K x 14) FLASH 64-QFN (9x9) | PIC16LF1527-I/MR.pdf | |
| PIC17C762-33I/L | PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 33MHz 16KB (8K x 16) OTP 84-PLCC (29.31x29.31) | PIC17C762-33I/L.pdf | |
| SCH3222I-SX | LPC IO WITH 8042 KBC RESET GENER | SCH3222I-SX.pdf | |
| BR24G02FVM-3AGTTR | IC EEPROM I2C BUS 2KBIT 8MSOP | BR24G02FVM-3AGTTR.pdf | |
| W25Q128FVSIQ TR | SPIFLASH 128M-BIT 4KB UNIFORM SE | W25Q128FVSIQ TR.pdf |