| Manufacturer Part Number: | LNK6669V |
|---|---|
| Manufacturer: | Power Integrations |
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Converter Offline Flyback Topology 120kHz ~ 136kHz eDIP-12 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LNK6669V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LNK6669V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | HALT 26/Jan/2016 Improve Pass. 26/Jan/2016 Alt Assembly Site 29/Apr/2016 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Manufacturer | Power Integrations | |
| Series | LinkSwitch™-HP | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Output Isolation | Isolated | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Voltage - Breakdown | 650V | |
| Topology | Flyback | |
| Voltage - Start Up | - | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | - | |
| Duty Cycle | 64% | |
| Frequency - Switching | 120kHz ~ 136kHz | |
| Power (Watts) | 54W | |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit | |
| Control Features | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) | |
| Package / Case | 12-SDIP (0.412", 10.46mm) Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | eDIP-12 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 48 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LNK6669V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LNK6669V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Power Integrations all series components. The condition of LNK6669V is new and unused, you can buy LNK6669V Power Integrations with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LNK6669V.
| 84CNQ060SM | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 40A Through Hole PRM2-SM | 84CNQ060SM.pdf | |
| 1N5261A(DO-35) | Zener Diode 47V 500mW ±10% Through Hole DO-35 | 1N5261A(DO-35).pdf | |
| SMBG5371A/TR13 | Zener Diode 60V 5W ±10% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5371A/TR13.pdf | |
| 2SA1593S-E | TRANS PNP 100V 2A TP | 2SA1593S-E.pdf | |
| IRL520NSTRLPBF | MOSFET N-CH 100V 10A D2PAK | IRL520NSTRLPBF.pdf | |
| TIG074E8-TL-H | IGBT 400V Surface Mount SOT-28FL/ECH8 | TIG074E8-TL-H.pdf | |
| 8N4QV01FG-0008CDI | VCXO IC 644.5313MHz, 669.3266MHz, 657.4219MHz, 707.3527MHz 10-CLCC | 8N4QV01FG-0008CDI.pdf | |
| LTC2611CDD#PBF | 14 Bit Digital to Analog Converter 1 10-DFN (3x3) | LTC2611CDD#PBF.pdf | |
| 5SGXEA7H2F35C3N | IC FPGA 552 I/O 1152FBGA | 5SGXEA7H2F35C3N.pdf | |
| MAX231CPD+ | 2/2 Transceiver Full RS232 14-PDIP | MAX231CPD+.pdf | |
| MC33179DTBR2G | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-TSSOP | MC33179DTBR2G.pdf | |
| MAX9140AAXK+T | Comparator General Purpose CMOS, Push-Pull, TTL SC-70-5 | MAX9140AAXK+T.pdf | |
| HCF4029M013TR | IC COUNTER PRESET UP/DOWN 16SOIC | HCF4029M013TR.pdf | |
| SY89844UMG | Multiplexer 1 x 2:1 24-MLF® (4x4) | SY89844UMG.pdf | |
| IS64LPS204818B-166TQLA3 | IC SRAM 36MB 166MHZ 100TQFP | IS64LPS204818B-166TQLA3.pdf |