| Manufacturer Part Number: | LNK6765K |
|---|---|
| Manufacturer: | Power Integrations |
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Converter Offline Flyback Topology 120kHz ~ 136kHz 12-ESOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LNK6765K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LNK6765K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Alternate Wafer Fab Site 03/Nov/2014 HALT 26/Jan/2016 Improve Pass. 26/Jan/2016 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Manufacturer | Power Integrations | |
| Series | LinkSwitch™-HP | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Output Isolation | Isolated | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Voltage - Breakdown | 650V | |
| Topology | Flyback | |
| Voltage - Start Up | - | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | - | |
| Duty Cycle | 64% | |
| Frequency - Switching | 120kHz ~ 136kHz | |
| Power (Watts) | 42W | |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit | |
| Control Features | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) | |
| Package / Case | 12-BESOP (0.350", 8.89mm Width) 11 Leads, Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 12-ESOP | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Standard Package | 48 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LNK6765K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LNK6765K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Power Integrations all series components. The condition of LNK6765K is new and unused, you can buy LNK6765K Power Integrations with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LNK6765K.
| BZX55C39_T50A | Zener Diode 39V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | BZX55C39_T50A.pdf | |
| BLF2425M7LS140,112 | RF Mosfet LDMOS 28V 1.3A 2.45GHz 18.5dB 140W SOT502B | BLF2425M7LS140,112.pdf | |
| 8N4DV85KC-0086CDI8 | VCXO IC 350MHz, 350MHz 6-CLCC | 8N4DV85KC-0086CDI8.pdf | |
| AD9248BCPZRL-65 | 14 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 Pipelined 64-LFCSP-VQ (9x9) | AD9248BCPZRL-65.pdf | |
| AD7306AR-REEL | 3/3 Transceiver Full RS232, RS422 24-SOIC | AD7306AR-REEL.pdf | |
| OPA2684ID | Current Feedback Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | OPA2684ID.pdf | |
| STHDMI002ABTR | IC SWITCH 2-1 HDMI WBAND TQFP48 | STHDMI002ABTR.pdf | |
| 24LC512T-E/MS | IC EEPROM 512KBIT 400KHZ 8MSOP | 24LC512T-E/MS.pdf | |
| BU4944FVE-TR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 5-VSOF | BU4944FVE-TR.pdf | |
| LTC1502CS8-3.3#PBF | Charge Pump Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 10mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LTC1502CS8-3.3#PBF.pdf |