| Manufacturer Part Number: | LNK6766V |
|---|---|
| Manufacturer: | Power Integrations |
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Converter Offline Flyback Topology 120kHz ~ 136kHz eDIP-12 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LNK6766V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LNK6766V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Alternate Wafer Fab Site 03/Nov/2014 HALT 26/Jan/2016 Improve Pass. 26/Jan/2016 Alt Assembly Site 29/Apr/2016 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Manufacturer | Power Integrations | |
| Series | LinkSwitch™-HP | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Output Isolation | Isolated | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Voltage - Breakdown | 650V | |
| Topology | Flyback | |
| Voltage - Start Up | - | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | - | |
| Duty Cycle | 64% | |
| Frequency - Switching | 120kHz ~ 136kHz | |
| Power (Watts) | 34W | |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit | |
| Control Features | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) | |
| Package / Case | 12-SDIP (0.412", 10.46mm) Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | eDIP-12 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 48 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LNK6766V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LNK6766V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Power Integrations all series components. The condition of LNK6766V is new and unused, you can buy LNK6766V Power Integrations with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LNK6766V.
| VSIB1540-E3/45 | DIODE 15A 400V SGL BRIDGE 4SIP | VSIB1540-E3/45.pdf | |
| EGP30A | DIODE GEN PURP 50V 3A DO201AD | EGP30A.pdf | |
| RGP10J-E3/53 | DIODE SW 1A 600V 250NS DO204AL | RGP10J-E3/53.pdf | |
| SVC704-TL-E | DIODE FM VARICAP SGL VR 7V MCPH3 | SVC704-TL-E.pdf | |
| 1N5245TA | Zener Diode 15V 500mW Through Hole DO-35 | 1N5245TA.pdf | |
| CDLL4619 | Zener Diode 3V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AA | CDLL4619.pdf | |
| MPSA42RL1 | TRANS NPN 300V 0.5A TO-92 | MPSA42RL1.pdf | |
| RSL020P03TR | MOSFET P-CH 30V 2A TUMT6 | RSL020P03TR.pdf | |
| BSC060P03NS3E G | MOSFET P-CH 30V 17.7A TDSON-8 | BSC060P03NS3E G.pdf | |
| TLC3548CDW | 14 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 24-SOIC | TLC3548CDW.pdf | |
| LFEC3E-3Q208C | IC FPGA 145 I/O 208QFP | LFEC3E-3Q208C.pdf | |
| PIC16C54CT-04E/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 768B (512 x 12) OTP 18-SOIC | PIC16C54CT-04E/SO.pdf | |
| ADG736BRM-REEL7 | 2 Circuit IC Switch 2:1 4 Ohm 10-MSOP | ADG736BRM-REEL7.pdf | |
| LTC2865IMSE#PBF | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 12-MSOP-EP | LTC2865IMSE#PBF.pdf | |
| ISD1740SYI | Voice Record/Playback IC Multiple Message 26 ~ 80 Sec Pushbutton, SPI 28-SOIC | ISD1740SYI.pdf |