| Manufacturer Part Number: | LNK6767K |
|---|---|
| Manufacturer: | Power Integrations |
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Converter Offline Flyback Topology 120kHz ~ 136kHz 12-ESOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LNK6767K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LNK6767K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Alternate Wafer Fab Site 03/Nov/2014 HALT 26/Jan/2016 Improve Pass. 26/Jan/2016 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Manufacturer | Power Integrations | |
| Series | LinkSwitch™-HP | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Output Isolation | Isolated | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Voltage - Breakdown | 650V | |
| Topology | Flyback | |
| Voltage - Start Up | - | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | - | |
| Duty Cycle | 64% | |
| Frequency - Switching | 120kHz ~ 136kHz | |
| Power (Watts) | 59W | |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit | |
| Control Features | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) | |
| Package / Case | 12-BESOP (0.350", 8.89mm Width) 11 Leads, Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 12-ESOP | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Standard Package | 48 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LNK6767K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LNK6767K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Power Integrations all series components. The condition of LNK6767K is new and unused, you can buy LNK6767K Power Integrations with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LNK6767K.
| VS-1N1183A | DIODE GEN PURP 50V 40A DO203AB | VS-1N1183A.pdf | |
| CMZ5954B TR13 | Zener Diode 160V 500mW ±5% Surface Mount SMA | CMZ5954B TR13.pdf | |
| 1N5919APE3/TR12 | Zener Diode 5.6V 1.5W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5919APE3/TR12.pdf | |
| MAZ43900MF | Zener Diode 39V 370mW ±5% Through Hole DO-34 | MAZ43900MF.pdf | |
| 8N4SV76KC-0142CDI8 | VCXO IC 120MHz 6-CLCC | 8N4SV76KC-0142CDI8.pdf | |
| 8N3SV75FC-0093CDI | VCXO IC 737.28MHz 6-CLCC | 8N3SV75FC-0093CDI.pdf | |
| XC6SLX25-2CSG324C | IC FPGA 226 I/O 324CSBGA | XC6SLX25-2CSG324C.pdf | |
| ATMEGA328PB-MNR | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 32KB (16K x 16) FLASH 32-VFQFN (5x5) | ATMEGA328PB-MNR.pdf | |
| TMS320F28066PNT | C28x C2000™ C28x Piccolo™ Microcontroller IC 32-Bit 90MHz 256KB (128K x 16) FLASH 80-LQFP (12x12) | TMS320F28066PNT.pdf | |
| 74LVC273AQ20-13 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20QFN | 74LVC273AQ20-13.pdf | |
| MT48LC8M32B2TG-7 TR | IC SDRAM 256MBIT 143MHZ 86TSOP | MT48LC8M32B2TG-7 TR.pdf |