| Manufacturer Part Number: | LNK6768V |
|---|---|
| Manufacturer: | Power Integrations |
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Converter Offline Flyback Topology 120kHz ~ 136kHz eDIP-12 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LNK6768V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LNK6768V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | HALT 26/Jan/2016 Improve Pass. 26/Jan/2016 Alt Assembly Site 29/Apr/2016 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Manufacturer | Power Integrations | |
| Series | LinkSwitch™-HP | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Output Isolation | Isolated | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Voltage - Breakdown | 650V | |
| Topology | Flyback | |
| Voltage - Start Up | - | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | - | |
| Duty Cycle | 64% | |
| Frequency - Switching | 120kHz ~ 136kHz | |
| Power (Watts) | 47W | |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit | |
| Control Features | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) | |
| Package / Case | 12-SDIP (0.412", 10.46mm) Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | eDIP-12 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 48 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LNK6768V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LNK6768V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Power Integrations all series components. The condition of LNK6768V is new and unused, you can buy LNK6768V Power Integrations with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LNK6768V.
| 110CNQ045ASL | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 55A Surface Mount D-61-8-SL | 110CNQ045ASL.pdf | |
| CD214B-B240LF | DIODE SCHOTTKY 40V 2A DO214AA | CD214B-B240LF.pdf | |
| 1N5932C G | Zener Diode 20V 1.25W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5932C G.pdf | |
| IXFH10N100Q | MOSFET N-CH 1000V 10A TO-247AD | IXFH10N100Q.pdf | |
| RJH60D7BDPQ-E0#T2 | IGBT Trench 600V 90A 300W Through Hole TO-247 | RJH60D7BDPQ-E0#T2.pdf | |
| 82V3202EDG | IC PLL WAN SYNC ETH 64TQFP | 82V3202EDG.pdf | |
| 8N3SV76KC-0113CDI | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N3SV76KC-0113CDI.pdf | |
| 8N3SV76LC-0075CDI | VCXO IC 150MHz 6-CLCC | 8N3SV76LC-0075CDI.pdf | |
| ADC12L080CIVY/NOPB | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined | ADC12L080CIVY/NOPB.pdf | |
| AD5328ARUZ | 12 Bit Digital to Analog Converter 8 16-TSSOP | AD5328ARUZ.pdf | |
| ST3241EBPR | 3/5 Transceiver Full RS232 28-SSOP | ST3241EBPR.pdf | |
| PI3EQX8904ZHE | Buffer, ReDriver 4 Channel 8Gbps 42-TQFN (9x3.5) | PI3EQX8904ZHE.pdf | |
| TB62216FG,8,EL | Motor Driver Power MOSFET PWM 28-HSOP | TB62216FG,8,EL.pdf | |
| XC6121F737ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121F737ER-G.pdf |