| Manufacturer Part Number: | LNK6769K |
|---|---|
| Manufacturer: | Power Integrations |
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Converter Offline Flyback Topology 120kHz ~ 136kHz 12-ESOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LNK6769K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LNK6769K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Improve Pass. 26/Jan/2016 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Manufacturer | Power Integrations | |
| Series | LinkSwitch™-HP | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Output Isolation | Isolated | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Voltage - Breakdown | 650V | |
| Topology | Flyback | |
| Voltage - Start Up | - | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | - | |
| Duty Cycle | 64% | |
| Frequency - Switching | 120kHz ~ 136kHz | |
| Power (Watts) | 77W | |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit | |
| Control Features | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) | |
| Package / Case | 12-BESOP (0.350", 8.89mm Width) 11 Leads, Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 12-ESOP | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Standard Package | 48 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LNK6769K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LNK6769K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Power Integrations all series components. The condition of LNK6769K is new and unused, you can buy LNK6769K Power Integrations with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LNK6769K.
| VS-HFA140FA60 | Diode Array 2 Independent Standard 600V 70A (DC) Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC | VS-HFA140FA60.pdf | |
| 1N5345AE3/TR8 | Zener Diode 8.7V 5W ±10% Through Hole T-18 | 1N5345AE3/TR8.pdf | |
| JANTX1N5531CUR-1 | Zener Diode 11V 500mW ±2% Surface Mount DO-213AA | JANTX1N5531CUR-1.pdf | |
| S4004DS2TP | SCR 400V 4A Sensitive Gate Surface Mount TO-252, (D-Pak) | S4004DS2TP.pdf | |
| MRF6P21190HR5 | RF Mosfet LDMOS 28V 1.9A 2.12GHz 15.5dB 44W NI-1230 | MRF6P21190HR5.pdf | |
| IRFU4510PBF | MOSFET N CH 100V 56A IPAK | IRFU4510PBF.pdf | |
| PL130-07AOC | Clock Buffer/Driver IC 200MHz 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | PL130-07AOC.pdf | |
| 8N3QV01LG-1136CDI8 | VCXO IC 100MHz, 312.5MHz, 100MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N3QV01LG-1136CDI8.pdf | |
| X9421WS16I | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 64 Taps SPI Interface 16-SOIC | X9421WS16I.pdf | |
| A42MX09-2PL84 | IC FPGA 72 I/O 84PLCC | A42MX09-2PL84.pdf | |
| XA3S50-4PQG208Q | IC FPGA 124 I/O 208QFP | XA3S50-4PQG208Q.pdf | |
| PIC18F46K20-E/P | PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 64KB (32K x 16) FLASH 40-PDIP | PIC18F46K20-E/P.pdf | |
| ISL32612EFHZ-T7A | 0/1 Receiver RS422, RS485 SOT-23-6 | ISL32612EFHZ-T7A.pdf | |
| SN65LVDS116DGGG4 | Buffer, Multiplexer 1 x 1:16 Channel 400Mbps 64-TSSOP | SN65LVDS116DGGG4.pdf | |
| BU7411SG-TR | General Purpose Amplifier 1 Circuit 5-SSOP | BU7411SG-TR.pdf |