| Manufacturer Part Number: | LNK6773K |
|---|---|
| Manufacturer: | Power Integrations |
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Converter Offline Flyback Topology 120kHz ~ 136kHz 12-ESOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LNK6773K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LNK6773K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Alternate Wafer Fab Site 03/Nov/2014 HALT 26/Jan/2016 Improve Pass. 26/Jan/2016 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Manufacturer | Power Integrations | |
| Series | LinkSwitch™-HP | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Output Isolation | Isolated | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Voltage - Breakdown | 725V | |
| Topology | Flyback | |
| Voltage - Start Up | - | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | - | |
| Duty Cycle | 64% | |
| Frequency - Switching | 120kHz ~ 136kHz | |
| Power (Watts) | 35W | |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit | |
| Control Features | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) | |
| Package / Case | 12-BESOP (0.350", 8.89mm Width) 11 Leads, Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 12-ESOP | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Standard Package | 48 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LNK6773K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LNK6773K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Power Integrations all series components. The condition of LNK6773K is new and unused, you can buy LNK6773K Power Integrations with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LNK6773K.
| BAT83S-TAP | DIODE SCHOTTKY 60V 30MA DO35 | BAT83S-TAP.pdf | |
| FDH300A_T50R | Diode Standard 125V 200mA Through Hole DO-35 | FDH300A_T50R.pdf | |
| SPB80N06S2-H5 | MOSFET N-CH 55V 80A D2PAK | SPB80N06S2-H5.pdf | |
| 8N3DV85AC-0135CDI | VCXO IC 25MHz, 40MHz 6-CLCC | 8N3DV85AC-0135CDI.pdf | |
| LTC2362HS6#TRMPBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR TSOT-23-6 | LTC2362HS6#TRMPBF.pdf | |
| LC4032ZE-5MN64C | IC CPLD 32MC 5.8NS 64CSBGA | LC4032ZE-5MN64C.pdf | |
| ATF1508BE-7AU100 | IC CPLD 128MC 7NS 100TQFP | ATF1508BE-7AU100.pdf | |
| EP4SGX230FF35C2XN | IC FPGA 564 I/O 1152FBGA | EP4SGX230FF35C2XN.pdf | |
| LPC1114FHN33/301,5 | ARM® Cortex®-M0 LPC1100 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 32KB (32K x 8) FLASH 32-HVQFN (7x7) | LPC1114FHN33/301,5.pdf | |
| CY8C3666AXI-036 | 8051 PSOC® 3 CY8C36xx Microcontroller IC 8-Bit 67MHz 64KB (64K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | CY8C3666AXI-036.pdf | |
| MB96F637RBPMC-GE1 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96630 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 416KB (416K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | MB96F637RBPMC-GE1.pdf | |
| EFM32WG880F256-QFP100T | ARM® Cortex®-M4F Wonder Gecko Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 256KB (256K x 8) FLASH | EFM32WG880F256-QFP100T.pdf | |
| PIC18F2331T-I/SO | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 8KB (4K x 16) FLASH 28-SOIC | PIC18F2331T-I/SO.pdf | |
| BSC9131NXN1KHKB | PowerPC e500 Microprocessor IC QorIQ Qonverge BSC 1 Core, 32-Bit 800MHz 520-FCBGA (21x21) | BSC9131NXN1KHKB.pdf | |
| 74LVCH16646APAG | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 56-TSSOP | 74LVCH16646APAG.pdf |