| Manufacturer Part Number: | LNK6774K |
|---|---|
| Manufacturer: | Power Integrations |
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Available Quantity: | 9445 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Converter Offline Flyback Topology 120kHz ~ 136kHz 12-ESOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LNK6774K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LNK6774K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Reference Design Library | RDK-321: 5 @ 1A, 18V @ 670mA, 90 ~ 265VAC in | |
| PCN Assembly/Origin | Alternate Wafer Fab Site 03/Nov/2014 HALT 26/Jan/2016 Improve Pass. 26/Jan/2016 | |
| Online Catalog | AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Manufacturer | Power Integrations | |
| Series | LinkSwitch™-HP | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Output Isolation | Isolated | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Voltage - Breakdown | 725V | |
| Topology | Flyback | |
| Voltage - Start Up | - | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | - | |
| Duty Cycle | 64% | |
| Frequency - Switching | 120kHz ~ 136kHz | |
| Power (Watts) | 39W | |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit | |
| Control Features | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) | |
| Package / Case | 12-BESOP (0.350", 8.89mm Width) 11 Leads, Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 12-ESOP | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Standard Package | 48 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LNK6774K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LNK6774K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Power Integrations all series components. The condition of LNK6774K is new and unused, you can buy LNK6774K Power Integrations with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LNK6774K.
| JAN1N3822DUR-1 | Zener Diode 3.6V 1W ±1% Surface Mount DO-213AB (MELF, LL41) | JAN1N3822DUR-1.pdf | |
| FDMC86520L | MOSFET N-CH 60V 13.5A 8MLP | FDMC86520L.pdf | |
| 8N4QV01EG-0089CDI8 | VCXO IC 155.52MHz 10-CLCC | 8N4QV01EG-0089CDI8.pdf | |
| MAX11165ETC+T | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 12-TDFN-EP (3x3) | MAX11165ETC+T.pdf | |
| A54SX32A-PQG208 | IC FPGA 174 I/O 208QFP | A54SX32A-PQG208.pdf | |
| UDA1380TT/N2,512 | Stereo Audio Interface 24 b I²C, Serial 32-TSSOP | UDA1380TT/N2,512.pdf | |
| MCP6V31UT-E/LT | Zero-Drift Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SC-70-5 | MCP6V31UT-E/LT.pdf | |
| 74ACT11244NSRG4 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 24-SO | 74ACT11244NSRG4.pdf | |
| 72V3680L6BB8 | IC FIFO SS 16384X36 6NS 144-BGA | 72V3680L6BB8.pdf | |
| 74ALVCH16823DL,518 | IC D-TYPE POS TRG DUAL 56SSOP | 74ALVCH16823DL,518.pdf | |
| MT42L128M32D1LH-25 WT:A TR | IC LPDDR2 SDRAM 4GBIT UFBGA | MT42L128M32D1LH-25 WT:A TR.pdf | |
| MAX6324DUT29-T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-6 | MAX6324DUT29-T.pdf | |
| LD2982AM15R | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 50mA SOT-23-5 | LD2982AM15R.pdf | |
| ADP1706ACPZ-1.15R7 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.15V 1A 8-LFCSP (3x3) | ADP1706ACPZ-1.15R7.pdf |