| Manufacturer Part Number: | LNK6775K |
|---|---|
| Manufacturer: | Power Integrations |
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Converter Offline Flyback Topology 120kHz ~ 136kHz 12-ESOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LNK6775K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LNK6775K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Alternate Wafer Fab Site 03/Nov/2014 HALT 26/Jan/2016 Improve Pass. 26/Jan/2016 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Manufacturer | Power Integrations | |
| Series | LinkSwitch™-HP | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Output Isolation | Isolated | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Voltage - Breakdown | 725V | |
| Topology | Flyback | |
| Voltage - Start Up | - | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | - | |
| Duty Cycle | 64% | |
| Frequency - Switching | 120kHz ~ 136kHz | |
| Power (Watts) | 42W | |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit | |
| Control Features | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) | |
| Package / Case | 12-BESOP (0.350", 8.89mm Width) 11 Leads, Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 12-ESOP | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Standard Package | 48 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LNK6775K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LNK6775K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Power Integrations all series components. The condition of LNK6775K is new and unused, you can buy LNK6775K Power Integrations with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LNK6775K.
| 1N5408GP-E3/54 | Diode Standard 1000V (1kV) 3A Through Hole DO-201AD | 1N5408GP-E3/54.pdf | |
| JAN1N4124C-1 | Zener Diode 43V ±2% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JAN1N4124C-1.pdf | |
| MMBTH81_D87Z | RF Transistor PNP 20V 50mA 600MHz 225mW Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | MMBTH81_D87Z.pdf | |
| PZTA92T1G | TRANS PNP 300V 0.5A SOT223 | PZTA92T1G.pdf | |
| BC857BFA-7B | TRANS PNP 45V 0.1A X2-DFN0806-3 | BC857BFA-7B.pdf | |
| ZTX1055A | TRANS NPN 120V 3A E-LINE | ZTX1055A.pdf | |
| IRF4905SPBF | MOSFET P-CH 55V 42A D2PAK | IRF4905SPBF.pdf | |
| IPD600N25N3GATMA1 | MOSFET N-CH 250V 25A | IPD600N25N3GATMA1.pdf | |
| 8N3DV85LC-0055CDI8 | VCXO IC 156.25MHz, 125MHz 6-CLCC | 8N3DV85LC-0055CDI8.pdf | |
| PIC16LF1779-I/P | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH 40-PDIP | PIC16LF1779-I/P.pdf | |
| ATA6616C-P3PW | AVR Automotive, AEC-Q100, AVR® ATA66 LIN-SBC Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) FLASH 38-VQFN (5x7) | ATA6616C-P3PW.pdf | |
| 74AUP2G17FZ4-7 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 6-X2DFN (1.4x1) | 74AUP2G17FZ4-7.pdf | |
| 7203L15JGI8 | IC MEM FIFO 2048X9 15NS 32-PLCC | 7203L15JGI8.pdf | |
| MC74VHC1G09DTT1G | AND Gate IC 1 Channel Open Drain 5-TSOP | MC74VHC1G09DTT1G.pdf | |
| S70FL256P0XMFI003 | IC FLASH 256MBIT | S70FL256P0XMFI003.pdf |