| Manufacturer Part Number: | LNK6775V |
|---|---|
| Manufacturer: | Power Integrations |
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Converter Offline Flyback Topology 120kHz ~ 136kHz eDIP-12 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LNK6775V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LNK6775V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Alternate Wafer Fab Site 03/Nov/2014 HALT 26/Jan/2016 Improve Pass. 26/Jan/2016 Alt Assembly Site 29/Apr/2016 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Manufacturer | Power Integrations | |
| Series | LinkSwitch™-HP | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Output Isolation | Isolated | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Voltage - Breakdown | 725V | |
| Topology | Flyback | |
| Voltage - Start Up | - | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | - | |
| Duty Cycle | 64% | |
| Frequency - Switching | 120kHz ~ 136kHz | |
| Power (Watts) | 30W | |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit | |
| Control Features | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) | |
| Package / Case | 12-SDIP (0.412", 10.46mm) Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | eDIP-12 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 48 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LNK6775V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LNK6775V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Power Integrations all series components. The condition of LNK6775V is new and unused, you can buy LNK6775V Power Integrations with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LNK6775V.
| 1N5819HW-7-F | DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOD123 | 1N5819HW-7-F.pdf | |
| MMSD103T1G | DIODE GEN PURP 250V 200MA SOD123 | MMSD103T1G.pdf | |
| MPG06GHE3/54 | Diode Standard 400V 1A Through Hole MPG06 | MPG06GHE3/54.pdf | |
| BZX585-B75,115 | Zener Diode 75V 300mW ±2% Surface Mount SOD-523 | BZX585-B75,115.pdf | |
| BTA312X-600E,127 | TRIAC SENS GATE 600V 12A TO220-3 | BTA312X-600E,127.pdf | |
| PCK953BD,118 | IC DRVR CLK PECL 3.3V 32LQFP | PCK953BD,118.pdf | |
| DS1100LZ-200+ | Delay Line IC Nonprogrammable 5 Tap 200ns 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | DS1100LZ-200+.pdf | |
| ADS5474IPFP | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 80-HTQFP (12x12) | ADS5474IPFP.pdf | |
| M2GL050TS-1VF400 | IC FPGA 207 I/O 400VFBGA | M2GL050TS-1VF400.pdf | |
| PIC16LF1823T-I/JQ | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 16-UQFN (4x4) | PIC16LF1823T-I/JQ.pdf | |
| DS80C320-QCL+T&R | 8051 80C Microcontroller IC 8-Bit 33MHz ROMless 44-PLCC (16.59x16.59) | DS80C320-QCL+T&R.pdf | |
| NAU8811YG | Audio Interface 24 b I²S 20-QFN (4x4) | NAU8811YG.pdf | |
| TLK2201AIRCPG4 | 1/1 Transceiver Full IEEE 802.3 64-HVQFP | TLK2201AIRCPG4.pdf | |
| MAX4094AUD+ | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | MAX4094AUD+.pdf | |
| SN74AHC1G32DCKT | OR Gate IC 1 Channel SC-70-5 | SN74AHC1G32DCKT.pdf |