| Manufacturer Part Number: | LNK6776K |
|---|---|
| Manufacturer: | Power Integrations |
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Converter Offline Flyback Topology 120kHz ~ 136kHz 12-ESOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LNK6776K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LNK6776K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Alternate Wafer Fab Site 03/Nov/2014 HALT 26/Jan/2016 Improve Pass. 26/Jan/2016 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Manufacturer | Power Integrations | |
| Series | LinkSwitch™-HP | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Output Isolation | Isolated | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Voltage - Breakdown | 725V | |
| Topology | Flyback | |
| Voltage - Start Up | - | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | - | |
| Duty Cycle | 64% | |
| Frequency - Switching | 120kHz ~ 136kHz | |
| Power (Watts) | 48W | |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit | |
| Control Features | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) | |
| Package / Case | 12-BESOP (0.350", 8.89mm Width) 11 Leads, Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 12-ESOP | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Standard Package | 48 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LNK6776K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LNK6776K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Power Integrations all series components. The condition of LNK6776K is new and unused, you can buy LNK6776K Power Integrations with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LNK6776K.
| BZX79-C62,113 | Zener Diode 62V 400mW ±5% Through Hole ALF2 | BZX79-C62,113.pdf | |
| JAN2N2328AS | SCR 300V Sensitive Gate Through Hole TO-39 (TO-205AD) | JAN2N2328AS.pdf | |
| AOB12N50L | MOSFET N-CH 500V 12A TO263 | AOB12N50L.pdf | |
| FDB6670AS | MOSFET N-CH 30V 62A TO-263AB | FDB6670AS.pdf | |
| MAX166ACWP | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 20-SOIC W | MAX166ACWP.pdf | |
| 5SGXMA5K2F35C3N | IC FPGA 432 I/O 1152FBGA | 5SGXMA5K2F35C3N.pdf | |
| MC9S08RG32CFGE | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (32K x 8) FLASH 44-LQFP (10x10) | MC9S08RG32CFGE.pdf | |
| AD8665ARZ | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | AD8665ARZ.pdf | |
| SN74ALS244CNSRG4 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SO | SN74ALS244CNSRG4.pdf | |
| 74HC7030N,652 | IC 9X64 FIFO REGISTER 3ST 28-DIP | 74HC7030N,652.pdf | |
| XC6108C47CGR-G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 4-USP (1.2x1.6) | XC6108C47CGR-G.pdf | |
| LT3790HFE#PBF | Buck-Boost Regulator Positive Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 38-TSSOP-EP | LT3790HFE#PBF.pdf | |
| MIC2875-AYMT-T5 | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.5V 1 Output 3.8A (Switch) 8-UFDFN Exposed Pad | MIC2875-AYMT-T5.pdf | |
| PQ018EZ02ZPH | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 2A SC-63 | PQ018EZ02ZPH.pdf |