| Manufacturer Part Number: | LNK6777K |
|---|---|
| Manufacturer: | Power Integrations |
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Available Quantity: | 9346 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Converter Offline Flyback Topology 120kHz ~ 136kHz 12-ESOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LNK6777K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LNK6777K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Alternate Wafer Fab Site 03/Nov/2014 HALT 26/Jan/2016 Improve Pass. 26/Jan/2016 | |
| Online Catalog | AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Manufacturer | Power Integrations | |
| Series | LinkSwitch™-HP | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Output Isolation | Isolated | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Voltage - Breakdown | 725V | |
| Topology | Flyback | |
| Voltage - Start Up | - | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | - | |
| Duty Cycle | 64% | |
| Frequency - Switching | 120kHz ~ 136kHz | |
| Power (Watts) | 59W | |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit | |
| Control Features | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) | |
| Package / Case | 12-BESOP (0.350", 8.89mm Width) 11 Leads, Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 12-ESOP | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Standard Package | 48 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LNK6777K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LNK6777K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Power Integrations all series components. The condition of LNK6777K is new and unused, you can buy LNK6777K Power Integrations with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LNK6777K.
| BAS70-04-7-F | Diode Array 1 Pair Series Connection Schottky 70V 70mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | BAS70-04-7-F.pdf | |
| MBRF2060CT-E3/45 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 10A Through Hole TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab | MBRF2060CT-E3/45.pdf | |
| 2SB1275TLP | TRANS PNP 160V 1.5A SOT-428 | 2SB1275TLP.pdf | |
| VN2460N3-G | MOSFET N-CH 600V 0.16A TO92-3 | VN2460N3-G.pdf | |
| IRF634S | MOSFET N-CH 250V 8.1A D2PAK | IRF634S.pdf | |
| XC7K355T-2FFG901I | IC FPGA 300 I/O 901FCBGA | XC7K355T-2FFG901I.pdf | |
| TMS320F28020DAT | C28x C2000™ C28x Piccolo™ Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 32KB (16K x 16) FLASH 38-TSSOP | TMS320F28020DAT.pdf | |
| MB90022PF-GS-349 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 100QFP | MB90022PF-GS-349.pdf | |
| OP27GSZ-REEL7 | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | OP27GSZ-REEL7.pdf | |
| S1D13700F01A100 | IC GRAPHIC LCD CTRLR 64TQFP | S1D13700F01A100.pdf | |
| 74AUP2G04GF,132 | Inverter IC 2 Channel 6-XSON, SOT891 (1x1) | 74AUP2G04GF,132.pdf | |
| MC14001UBDR2G | NOR Gate IC 4 Channel 14-SOIC | MC14001UBDR2G.pdf | |
| AT25256AW-10SI-1.8 | IC EEPROM 256KBIT 20MHZ 8SOIC | AT25256AW-10SI-1.8.pdf | |
| FAN8841MPX | IC PIEZO ACTUATOR DVR 24MLP | FAN8841MPX.pdf | |
| ISL97635AIRZ-T | LED Driver IC 6 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) PWM Dimming 35mA 24-QFN-EP (4x4) | ISL97635AIRZ-T.pdf |